Je správné se ozvat, když vidíte nějakou nepravost.
Každý pátý Čech se podle průzkumu Behavio setká v práci s neetickým a protiprávním jednáním. Mnoho lidí ale takové jednání neřeší nebo se pouze svěří rodině či přátelům. Důvody jsou různé. V průzkumu lidé nejčastěji zmiňují skepsi, že podnět nebude nikdo řešit, obavy ze ztráty práce nebo strach, že se zhorší vztahy s kolegy. Oznámit protiprávní jednání prostě není jednoduché a zvlášť v zaměstnání to chce odvahu.
PŘÍBĚHY ZE ŽIVOTA OZNAMOVATELŮ
Příběhy, které naleznete níže, představují situace, které se na pracovišti mohou běžně stát. Pokud zůstává takové jednání utajeno a neřeší se, může mít vážné následky. Naopak oznámením můžete pomoct zachránit veřejné prostředky, životní prostředí, lidské zdraví či přímo někomu život.
I vy se tak můžete ocitnou v situaci, kdy se budete rozhodovat jestli VYSLEPIČIT nebo UTUTLAT a v našem kvízu si můžete rovnou vyzkoušet, zda byste se v příkladových situacích stali oznamovateli.
JAK SE ROZHODNETE?
PODĚLTE SE S NÁMI O VÁŠ PŘÍBĚH
Oznamování (whistleblowing) je nejčastěji spojováno s velkými kauzami, jako je například příběhEdward Snowdena. Ale ve skutečnosti se týká jakéhokoliv protiprávního jednání, které se odehraje na pracovišti.
Setkali jste se někdy s takovým případem na pracovišti nebo jste se sami museli rozhodovat, zda nějaké protiprávní jednání oznámíte? Podělte se s námi o své příběhy.
JAKÝ JE AKTUÁLNÍ STAV A MOŽNOSTI OCHRANY OZNAMOVATELŮ V ČR
V České republice stále ještě nemáme zákon na ochranu lidí, kteří se rozhodnou oznámit protiprávní jednání v rámci své práce. Návrh zákona se nyní projednává ve sněmovně a Oživení aktivně podporuje jeho schválení. Oznamování protiprávních jednání pomáhá v odhalování korupce a podvodů, ochraně životního prostředí, bezpečnosti a zdraví. Bez informací od oznamovatelů se mnoho případů protiprávního jednání a podvodů nevyřeší kvůli chybějícím důkazům.
Zákon chrání veřejný zájem tím, že protiprávní jednání, která se oznamovatel dozvěděl v souvislosti se svojí prací, budou náležitě prošetřena. Nevztahuje se tedy například na řešení sousedských sporů.
Pokud oznamovatel upozorní na protiprávní jednání, je chráněn před odvetnými opatřeními nadřízených a dalších osob v obdobném postavení. Oznamovatel však nemá nárok na ochranu, jestliže učiní vědomě nepravdivé oznámení.
Oznamovatelemje kdokoliv, kdo oznámí protiprávní jednání v souvislosti s výkonem práce.Vedle zaměstnanců v pracovním nebo služebním poměru se může jednat například o dodavatele nebo stážistu, ale také například bývalého zaměstnance, který na jednání upozorní až po odchodu ze zaměstnání.
Chcete vědět více informací o ochraně oznamovatelů nebo si myslíte, že jste v práci narazili na protiprávní jednání a rádi byste se poradili?