Střet zájmů

V dubnu tohoto roku jsme se obrátili na ÚOHS s podnětem k řešení specifické situace střetu zájmů, ke které dochází v případech, kdy zadavatel zadává veřejnou zakázku své vlastní společnosti. Reagovali jsme tak na skutečnost, že současný zákon o zadávání veřejných zakázek ani Ministerstvo pro místní rozvoj nenabízí vodítko, jak řešit případy, ve kterých zadavatel nemůže uzavřít smlouvu “na přímo” (tzv. In-house), ale zadávacího řízení se účastní společnost majetkově propojená se zadavatelem.

ČEPRO je akciová společnost, jejímž jediným akcionářem je Česká republika prostřednictvím své organizační složky Ministerstva financí, které je také jejím zřizovatelem. ČEPRO ve výroční zprávě uvádí mimo jiné, že jeho hlavním posláním je ochrana zásob Správy státních hmotných rezerv. Správa státních hmotných rezerv je ústředním orgánem státní správy v České republice v oblastech hospodářských opatření pro krizové stavy, státních hmotných rezerv...

Obec Orlické Záhoří je v současné chvíli v procesu komplexních pozemkových úprav, jejichž cílem je narovnání majetkových poměrů, zajištění přístupových cest ke všem pozemkům, vytyčení hranic a následná digitalizace. Při tomto procesu však bylo zjištěno, že klíčové obecní pozemky jako obecní cesty bývají směňovány za jiné, méně důležité pozemky. Navíc některé z těchto klíčových pozemků byly prodány mimo jiné manželce místostarosty obce, který však neoznámil střet zájmů, když bylo o těchto převodech rozhodováno.

V souvislosti s kontroverzními nákupy zdravotnického materiálu během koronavirové krize vstoupila do popředí osoba Marka Broscheho. Náměstek ex-ministra Vojtěcha ovšem neorganizoval pouze stamilionové nákupy na Ministerstvu zdravotnictví. Na podnět investigativního novináře jsme se v srpnu tohoto roku začali zabývat podezřelým zakázkami, které v minulosti administroval pro Nemocnici Na Františku. Zjistili jsme, že u mnoha zakázek, které Marek Brosche pro nemocnici administroval, byl ve střetu zájmů s dodavateli. Podali jsme proto podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Podle našich zjištění dostávali uvolnění zastupitelé města Bystřice nad Pernštejnem odměny za funkce v různých obecních společnostech. Zatímco bystřické obecní společnosti v případech stejných zastupitelů odmítly naše žádosti o informace, k jejich smůle, brněnská Vodárenská akciová společnost informace poskytla a potvrdila zaběhlou praxi v rozporu se zákonem. Dvě z obecních společností teď žalujeme u soudu.

[vc_row css_animation="" row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" angled_section="no" text_align="left" background_image_as_pattern="without_pattern"][vc_column][vc_column_text]

Stará korupční kauza, za kterou bývalý místostarosta Ryan Strnad šel dokonce na pět let do vězení, vstupuje do své poslední fáze. Škodu způsobenou na majetku obce ve výši několika milionů se již několik let nedaří vymoci, neboť bývalé vedení obce je stále v radě města. Případ dobře ilustruje slabá místa legislativy k obecnímu zřízení i nulovou odpovědnost zastupitelů za správu obecního majetku.

 

Na podnět oznamovatele jsme se v říjnu tohoto roku začali zabývat podezřelým převodem obecních nemovitostí v obci Hatín. Ta vyvěsila na své úřední desce záměr k prodeji několika obecních pozemků k výstavbě rodinných domů. Po půl roce zastupitelstvo odsouhlasilo prodej jednoho z pozemků jednomu ze zájemců. Z blíže nespecifikovaných důvodů se ale tento zájemce nikdy vlastníkem pozemku nestal. Až za další rok zastupitelstvo prodalo pozemek svému starostovi, aniž by obec vyvěsila nový záměr. O možnosti pozemek koupit se veřejnost rok a půl vůbec nedozvěděla a starosta mohl přijít k pozemku za nerovných podmínek. Podali jsme proto podnět na státní zastupitelství a Ministerstvo vnitra.