Domov » Publikace » Transparentní samospráva » Balíček 40 protikorupčních opatření » 8  Transparentní veřejné obchodní společnosti

8  Transparentní veřejné obchodní společnosti

Poznámka: Tato kapitola se sice týká obchodních společností ve vlastnictví samospráv, ale doporučujeme ji analogicky aplikovat také na příspěvkové organizace.

Obchodní společnosti ve vlastnictví samospráv kupodivu není zvykem pokládat za součást samosprávy. Nejenže se samotné veřejné obchodní společnosti chovají, jako by byly soukromé, ale jsou v tomto „neveřejném“ postoji většinou podporovány politickým vedením samospráv. Přitom rozdíl mezi odborem úřadu, příspěvkovou organizací a akciovou společností ve vlastnictví samosprávy je pouze formální. Městskou hromadnou dopravu by mohl zajišťovat stejně dobře odbor dopravy magistrátu, zatímco investiční odbor či odbor zeleně mohou být transformovány na příspěvkovou organizaci či akciovou společnost. Na podstatě jejich činnosti se ale nic nemění: hospodaří s majetkem samosprávy a rozhodují o veřejných záležitostech. Obchodní společnosti ve vlastnictví samospráv proto musí být transparentní zcela stejným způsobem jako samotný úřad.

Analýzu efektivnosti a transparentnosti obecních obchodních společností, zpracovanou českou pobočkou Transparency International, naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *