7.2  BKMS System neboli elektronický ombudsman

Elektronickým ombudsmanem by se zjednodušeně dal nazvat „BKMS System“ (Business Keeper Monitoring System), produkt německé akciové společnosti Business Keeper AG. Systém opět slouží zatím více soukromým firmám, pomalu o něj ale začínají projevovat zájem i německé samosprávy. Plně funkční je například v Dolním Sasku, kde ho úspěšně používá zemský kriminální úřad (http://www.polizei.niedersachsen.de/dst/lka/), a jeho využívání připravuje i město Berlín.

BKMS je internetový komunikační kanál, jehož největší předností je zaručené zachování anonymity whistleblowera. Systém je naprogramován tak, že znemožňuje vypátrat, kdo a odkud informace do systému zadal (certifikovaný anonymizační program). Komunikace běží přes webové stránky společnosti Business Keeper a jednotlivé firmy či úřady si tento komunikační systém pronajímají. Další výhodou systému je to, že po podání podnětu může whistleblower v komunikaci pokračovat, neboť je mu přiděleno heslo a zřízena schránka, a tak sdělováním dalších informací napomáhat vyšetření případu. Aby se vyloučila možnost záměrného ignorování nějakého oznámení, měly by mít ke sdělovaným informacím od whistleblowerů přístup jak vedení samosprávy (úřadu), tak příslušný policejní orgán.

BKMS nyní funguje pouze v německém jazyce, ale v případě zájmu českých úřadů by ho společnost Business Keeper jistě převedla i do českého jazyka.

Více viz www.business-keeper.com.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *