3.4  Veřejná slyšení

Instituci, která je ve světě známá a provozovaná pod názvem „public hearings“, se v České republice zatím moc nedaří. Přitom se jedná v podstatě o jediný způsob komunikace samosprávy s občany, který se snaží tváří v tvář prezentovat záměr samosprávy a diskutovat o něm. Veřejná slyšení se pořádají k tématům, která jsou pro samosprávu strategická, k citlivým či nesrozumitelným tématům (může být svoláno jako reakce na petici či demonstraci) nebo případně takovým, o nichž nepanuje v zastupitelstvu shoda.

Veřejného slyšení by se měli účastnit za dané téma odpovědní představitelé samosprávy, kteří slyšení zahájí prezentací návrhu řešení tématu. Poté by měli dostat slovo zastupitelé, kteří mají odlišný názor a chtějí jej veřejně prezentovat. Hlavní částí slyšení je ale diskuse s občany, kterou vede moderátor a z níž vycházející návrhy jsou sepisovány. Z veřejného slyšení je pořízen zápis, který je zveřejněn na webových stránkách samosprávy.

Příklad: park Kampa

Veřejné slyšení uspořádané Městkou částí Praha 1 v roce 2004 k návrhu úpravy parku Kampa, proti němuž se zvedla vlna odporu místních obyvatel. Slyšení splnilo všechny dané náležitosti a navíc vycházelo z předešlé ankety mezi obyvateli, mapující jejich představy o budoucnosti parku. Původní návrh vedení radnice byl po setkání s občany revidován a schválen v kompromisním řešení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *