Domov » Novinky » ÚOHS musí řešit podněty i bez poplatku!

ÚOHS musí řešit podněty i bez poplatku!

Nejvyšší správní soud potvrdil názor Krajského soudu v Brně, a to, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) musí řešit podněty i bez zaplacení 10,000,- Kč poplatku.

Správní soudy tak postavili celý smysl přijímaného poplatku na hlavu. Smysl, pro který se zákonodárci nechali “ukecat” pro jeho přijetí. Totiž v zákoně je sice napsáno, že bez poplatku nemusí ÚOHS hnout ani brvou, ale soudy potvrdili, že toto nemůže vyloučit povinnost ÚOHS konat z úřední povinnosti.

Soudy tak vyložili, že za oněch 10,000,- Kč podatel podnětu má akorát nárok na odpověď od ÚOHS, kterou musí všechny ostatní úřady člověku dát do 30 dní dle § 42 správního řádu. Inu čtěte sami:

[21] Co se týče právního hodnocení významu slovního spojení „podnět se nevyřizuje“, obsaženého v § 259 ZZVZ, Nejvyšší správní soud se taktéž ztotožňuje s názorem krajského soudu, že se jím rozumí to, že žalovaný nemusí na podnět reagovat způsobem, jaký předvídá § 42 správního řádu, avšak při zachování zásady oficiality. Ustanovení § 259 ZZVZ představuje lex specialis k obecné povinnosti správních orgánů, obsažené v § 42 právního řádu, přijímat podněty a vyřizovat je. Z toho plyne, že uvedenou povinnost bude mít žalovaný až po splnění poplatkové povinnosti podatele podnětu. „Nevyřízením“ podnětu tudíž lze rozumět to, že žalovaný nemá povinnost zabývat se podnětem a podatele podnětu následně vyrozumět ve smyslu § 42 správního řádu, nicméně, vzhledem k zásadě oficiality stanovené v § 2 odst. 1 správního řádu, z toho nelze pro žalovaného vyvozovat „zákaz“ zabývat se postupem zadavatele z moci úřední.

Díky kolegům z Transparency International, o.p.s., za rozsudek 3 As 184/2017

Mohlo by Vás zajímat

KAUZA ČEPRO: Babišova řepka jde na odbyt. Podali jsme podnět na ÚOHS.

ČEPRO je akciová společnost, jejímž jediným akcionářem je Česká republika prostřednictvím své organizační složky Ministerstva financí, které je také jejím zřizovatelem. ČEPRO ve výroční zprávě …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *