Domov » Kauzy » Zákonodárci schvalují lidi do mediálních rad v rozporu se zákonem. Poslali jsme poslancům podnět k nápravě.

Zákonodárci schvalují lidi do mediálních rad v rozporu se zákonem. Poslali jsme poslancům podnět k nápravě.

“Největší úctu před zákonem musí mít zákonodárce sám.” Řekl Karel IV. v Noci na Karlštejně a měl docela pravdu.

V únoru 2018 schválili poslanci do Rady ČTK Janu Gáborovou a Petra Žantovského. Oba pracují v médiích a oba tak nemají v Radě co dělat. § 5 odst. 2 zákona o ČTK je v tomto bodě dost explicitní: “Člen Rady nebo osoby jemu blízké nesmějí mít žádný finanční zájem na provozování hromadných sdělovacích prostředků daný vlastnictvím či pracovněprávním vztahem.” Člověk by řekl, že toto ustanovení ještě z roku 1992 je celkem srozumitelné a znamená, že členem Rady jednoduše nemůže být nikdo pracující v médiích. 

Jenomže chyba lávky – poslanci najmenovali do Rady Petra Žantovského, který společně se svou manželkou (což je zcela jistě osoba blízká, na kterou zákon také myslí) pracují v Českém rozhlase. A dále Janu Gáborovou, která je tiskovou mluvčí města Prostějova a má na starosti i prostějovský zpravodaj. Pracuje tedy naprosto jednoznačně pro médium, které je navíc z logiky věci i poplatné místnímu vedení radnice, tedy konkrétním politickým stranám, což je další věc, kterou zákon o ČTK explicitně zakazuje.

Jak je možné, že toto poslanci přehlédli? Jde o naprosto flagrantní porušení zákona samotnými zákonodárci, na které upozorňovala předem média. Z našeho pohledu jde o úplné popření smyslu právního státu. Poslali jsme tedy poslancům skrze volební výbor, který má mediální rady v gesci, podnět na odvolání paní Gáborové.

Celé znění podnětu je zde.

Pro více informací kontaktujte poradna@oziveni.cz

Stav ke dni 8.8.2018

 

Mohlo by Vás zajímat

Omezení pro schvalování veřejných zakázek je nejasné, Rada mohla podepsat v den voleb zakázku ve výši ročního rozpočtu i proti vůli zastupitelstva, rozhodlo ministerstvo

V souvislosti se spornou veřejnou zakázkou na provozovatele MHD v České Lípě se objevily i pochybnosti …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *