Domov » Mobilní právní poradna » Ohlédnutí za jarní Bezkorupce Tour

Ohlédnutí za jarní Bezkorupce Tour

5 dní, 7 měst, 1236 ujetých kilometrů: tak lze krátce shrnout letošní jarní Bezkorupce Tour, která nám přinesla především satisfakci. Díky velké poptávce po naší návštěvě jsme se ujistili, že ve výjezdech po republice budeme pokračovat i nadále. 

Zároveň nás těší, že u nás existuje stále mnoho lidí, kteří jsou schopni svou nespokojenost s lokální správou vyjádřit nejen v hospodě u piva, ale také reálnými činy ve svých obcích – byť to často není z médií zcela zřejmé.

Největší zájem byl o problematiku radničních periodik. Naše rady jsme mohli opřít o fakta založená na rozsudcích soudů, které jsme pomohli letos vyhrát opozičním zastupitelům. Jsme rádi, že projekt Hlásná trouba, který se zaměřuje právě na problém zneužívání radničních periodik k propagaci politického vedení samospráv, má reálný dopad do činnosti zastupitelů po celé zemi.

Častým tématem byly dotazy týkající se nakládání s nemovitým majetkem obcí. Pokud jsme v minulosti řešili kauzy, kde nebyly zákony vůbec dodržovány, nyní jsme radili v otázkách hraničních právních výkladů. Příkladem je případ z obce Škvorec, kdy starosta podepsal smlouvu o pronájmu pozemku, která sice částečně odpovídala usnesení zastupitelstva, ale díky dodatkům, ke kterým se zastupitelstvo nevyjadřovalo, se smlouva stala prakticky nevypověditelnou.

Opozičním zastupitelům a občanům jsme mnohokrát vysvětlovali, že ani místní politici nejsou vyňati z trestněprávní odpovědnosti, čemuž realita většinou neodpovídá. Dlouholetým politickým šíbrům naštěstí narůstá na menších obcích silná a odhodlaná generace těch, kteří si nenechají  všechno líbit. Za všechny zmiňme neuvěřitelně zarputilé občany z Mutěnic, kteří dokázali sesbírat tolik prokazatelných důkazů o zmanipulovaných veřejných zakázkách a lživých fakturách, že by kdejaký vyšetřovací orgán mohl jen tiše závidět. Jsme nadšeni, že naše dlouhodobá spolupráce měla takový efekt.

Veřejné zakázky a obzvláště veřejné zakázky malého rozsahu jsou tedy achillovou patou českých samospráv. S politováním musíme konstatovat, že ani přijetím nového zákona se korupční riziko v této oblasti nezmenšuje. Mnohokrát jsme museli dementovat zaběhlý názor, že o chystané zakázce malého rozsahu nelze informovat zájemce mimo okruh radnicí oslovených firem. Přitom právě konkurenční boj je lékem na zajeté zpřátelené vazby místních firem a politiků.

V Mladé Boleslavi jsme se setkali s odvážlivci, kteří si s velkou kuráží dovolili kritizovat společnost Compag. Společnost je minoritně vlastněna městem a prakticky veškeré služby pro město dělá v značně netržním prostředí. Aktivním zastupitelům se podařilo díky zkušenému využití zákona o svobodném přístupu k informacím získat důkazy o tom, že se v takovém nastavení vystavují fiktivní faktury a platí se přemrštěné náklady na jednoduché opravy.

I na třetí Bezkorupce Tour  jsme měli tu čest setkat se s positivními, inteligentními a příjemnými lidmi, kterým není lhostejné, co se děje v jejich okolí. Chtěli bychom poděkovat všem hostitelům za milé přijetí a omluvit se těm, na které se letos nedostalo. Již teď se těšíme na podzimní výjezd!

Za Oživení, o.s.
Marek Zelenka

Mohlo by Vás zajímat

Prezident ohrožuje věrohodnost úřadu ombudsmanky

České protikorupční iniciativy důrazně varují před prezidentskou nominací Zdeňka Koudelky na pozici zástupce Veřejné ochránkyně …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *