Domov » Novinky » Městský soud v Praze nařídil Dopravnímu podniku vydat faktury

Městský soud v Praze nařídil Dopravnímu podniku vydat faktury

Oživení se od ledna 2012 domáhalo poskytnutí smluv a propracených faktur mezi Dopravním podnikem (DP) a společností Bitmedia. Na základě rozsudku Městského soudu v Praze Oživení informace získalo v červnu 2014.

Po prvním kole soudního řízení DP poskytl Oživení smlouvy, propacené faktury však nadále poskytnout odmítal s odůvodněním, že “faktura není informace” a navíc, že faktura neobsahuje žádné informace, které by již nebyly obsaženy v poskytnuté smlouvě. Rovněž i v druhém soudním řízení dal soud za pravdu Oživení:

Pokud může být informací „jakýkoli obsah“, v „jakékoli podobě“ a zaznamenaný na „jakémkoli nosiči“, pak jím zcela nepochybně může být i obsah faktury zaznamenaný v písemné podobě na listinném vyhotovení faktury. Žádným rozumným výkladem tohoto ustanovení nelze dospět k závěru opačnému, který zaujal žalovaný.

Informace o tom, jaká částka byla žalovaným na základě konkrétní smlouvy skutečně uhrazena v textu uzavřené smlouvy obsažena není, a lze ji zjistit právě způsobem, který žalobce zvolil, tj. poskytnutím kopií proplacených faktur. 

Je-li primárním účelem zákona o svobodném přístupu k informacím umožnění kontroly veřejnosti nad hospodařením povinných subjektů, pak možnost přístupu k obsahu proplacených faktur je zcela zjevně v
souladu s tímto cílem zákona. Pokud by soud akceptoval názor žalovaného, že žadatelé mají nárok pouze na poskytnutí textu smlouvy, nikoli však již na informace o tom, jaké prostředky na základě takové smlouvy byly skutečně vynaloženy, v zásadě by tím byla kontrola hospodaření povinných subjektů výrazně omezena, ne-li zcela znemožněna. Názor žalovaného je tedy ve zřejmém rozporu nejen stextem zákona o svobodném přístupu k informacím, ale i s jeho smyslem a účelem.

Celý text rozsudku naleznete v kauze Oživení.

Petra Bielinová

Mohlo by Vás zajímat

Nevládní organizace varují před deformací konceptu teritoriality exekutorů

Níže podepsané nevládní organizace, jejichž posláním je boj proti korupci, důrazně varují před zamýšlenými deformacemi …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *