Domov » Novinky » Praha změnila názor: informace o přestupcích veřejných funkcionářů nejsou tajné!

Praha změnila názor: informace o přestupcích veřejných funkcionářů nejsou tajné!

V rámci rozsáhlého monitoringu fungování zákona o střetu zájmu jsme se v roce 2012 potýkali s úředníky, kteří nám odmítali vydat jimi vydaná rozhodnutí o přestupcích veřejných funkcionářů. S mnoha úřady jsme byli nuceni vést dlouhé spory o informace, v některých případech se informace domáháme i u soudu. Mezi “odmítači” byl i Magistrát hlavního města Prahy (MHMP), který coby odvolací orgán městských částí dával přednost ochraně politiků před informováním veřejnosti. V dubnu 2013 však MHMP změnil názor. Napříště rozhodnutí o přestupku veřejného funkcionáře nemá být tajné!

Přelomové bylo dubnové rozhodnutí o odvolání v případě pana Pavla Dvořáka.  MHMP coby odvolací orgán změnil právní názor a dospěl k tomu, že napříště má veřejnost právo obdržet detailní informace o výsledu přestupkového řízení dle zákona o střetu zájmu. Po výše uvedeném rozhodnutí MHMP jsme skutečně obrželi informace týkající se pana Dvořáka.

Navíc na základě naší výzvy Praha v červnu 2013 zprostředkovala předání obdobné informace o výsledku přestupkového řízení u dalších čtyř veřejných funkcionářů: paní Udženiji, pana Vaculy, pana Schwarze a pana Ečeka.

Zatím jsme neobdrželi informace týkající se pana Březiny – Městská část Praha 15 odmítla MHMP poskytnout součinnost.  Nezbývá než v rozporu se zásadou ekonomie správního řízení znova požádat o informace Městskou část Praha 15.

Petra Bielinová, 605 54 34 19

Mohlo by Vás zajímat

Zákon o ochraně oznamovatelů v navrhované podobě nezajišťuje dostatečnou podporu a ochranu

Protikorupční neziskové organizace (Oživení, Transparency ČR a Rekonstrukce státu) se připojily do mezirezortního připomínkového řízení …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *