Domov » Archiv » Dobrý den aneb malá domů pro poslance na 93,3 FM

Dobrý den aneb malá domů pro poslance na 93,3 FM

Poslanec ODS Tomáš Hasil se coby vládní zmocněnec pro šampionát v Liberci dostal do střetu zájmů. MF DNES zjistila, že firma, v níž figuruje, měla s mistrovstvím obchodní vztahy.

Poslanec ODS Tomáš Hasil se coby vládní zmocněnec pro šampionát v Liberci dostal do střetu zájmů. MF DNES zjistila, že firma, v níž figuruje, měla s mistrovstvím obchodní vztahy. Oč jde?

Hasil je společníkem firmy Kalendář Liberecka, s. r. o. Loni v létě tato firma dostala licenci na provoz rádia od Rady pro rozhlasové televizní vysílání. Bez zajímavosti není, že Hasil je ve Sněmovně členem Stálé komise pro sdělovací prostředky. Rádio se jmenuje Dobrý den a vysílat začalo poslední zářijový den roku 2008 na frekvenci 93,3 FM. Jeho pokrytí je poměrně malé, naladí si ho jen obyvatelé Liberce a blízkého okolí, signál někdy není úplně jasný, neboť jej přerušují silnější konkurenti. Na rádiu inzeruje například společnost ČD Cargo, moderátorkou je Hasilova manželka Vlaďka a partnerem jednoho z pořadů je společnost Syner, která pro šampionát postavila a rekonstruovala několik objektů.

Kolik lidí toto nové rádio poslouchá, není jasné. „Oficiální výsledky nejsou, vysílá krátce a do průzkumů se ještě nedostalo,” uvedl Martin Šinkovský ze serveru RadioTV, jenž jednou za půl roku zveřejňuje výsledky poslechovosti českých rádií. Rádio Dobrý den je zkrátka začínající médium a na jeho hodnocení je ještě brzy.

I přesto si toto rádio vybral organizační výbor MS v Liberci jako oficiálního dodavatele svého informačního servisu. Proč právě toto rádio, na které si posluchači ještě nezvykli, když v Liberci fungují jiná zavedená rádia? (Například Radio Contact Liberec vysílá od roku 1991 a jeho poslechovost je okolo sta tisíc lidí týdně.) „Pro nás je podstatné, že má pokrytí v Liberci,„ řekl mluvčí šampionátu Zdeněk Soudný. Ale rádií, jež pokrývají Liberec, je přece víc. Byla tedy nějaká veřejná soutěž? „Nebyla,” odvětil Soudný.

A kolik Rádio Dobrý den od šampionátu za své služby dostalo? „Nejsem oprávněn vám tuto částku sdělit. To je otázka smlouvy a to je obchodní tajemství,” uvedl Soudný.

Podle šéfa Transparency International Davida Ondráčky se u Hasila jedná o jednoznačný střet zájmů, který zapadá do scénáře o zacházení s veřejnými penězi na mistrovství. „Úkolem zmocněnce je, aby hlídal veřejné peníze. Neměl by proto mít žádné osobní vazby na akci, jejímž zmocněncem je. Neměl by z toho on, jeho blízcí či jeho firma profitovat,” vysvětluje Ondráčka.

MF DNES se opakovaně ptala poslance Hasila, zda měl nějaký vliv na to, že se Dobrý den stalo oficiálním rádiem mistrovství a jeho logo je vidět na billboardech a webových stránkách šampionátu. Nereagoval. Hasilův obchodní partner Pavel Michal byl o něco vstřícnější. „Organizační výbor mistrovství nám to zadal, protože jsme nejlepší. Střet zájmů to není. Pan Hasil nemá podpisové právo a nic nesjednává. To ho mám nechat zabít, protože je můj společník?” hájí se Michal.
Kompletní servis o dění na mistrovství poskytoval jak Český rozhlas Sever (měl dokonce speciální studio a v libereckých ulicích hlídky, aby mohl informovat o dopravní situaci), tak zmíněné Radio Contact Liberec. Obě zadarmo. Zaplaceno dostalo jen „Hasilovo” Rádio Dobrý den.

Vyvolený Kalendář Zmocněnec a poslanec Tomáš Hasil zná liberecké poměry velmi dobře. Působil ve statutárních orgánech společností patřících městu (Dopravní podnik města Liberce a Sportovní areál Ještěd). V minulosti byl náměstkem libereckého primátora Jiřího Kittnera (ODS), jenž patřil k největším propagátorům mistrovství v Liberci.

Společnost Kalendář Liberecka, v níž Hasil figuruje, má dlouhodobě výborné vztahy s libereckým magistrátem i krajským úřadem. Například loni prodal magistrát Kalendáři Liberecka lukrativní pozemek v centru Liberce za pouhých 160 tisíc korun bez výběrového řízení. Opozice si ve městě pod Ještědem stěžovala na klientelismus a sdružení Staré Město Liberec podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Policie nyní prověřuje všechny členy zastupitelstva, kteří pro prodej pozemku hlasovali.

Liberecký magistrát také přispívá několika desítkami tisíc ročně na časopisy, které vydává společnost Kalendář Liberecka. Pro ODS zase Hasilova firma vydávala předvolební letáky.

Před čtyřmi lety dostal Kalendář Liberecka od krajského úřadu zakázku na knihu o zámcích v regionu. Hodnota těchto knih jen těsně nepřesáhla hranici dvou milionů korun; nemuselo se proto vyhlašovat výběrové řízení. Poté však vyšlo najevo, že knihy byly předražené a jiní vydavatelé by je vyrobili levněji.

Autorka: KRYSTYNA WANATOWICZOVÁ

Zdroj: MF DNES

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *