Domov » Archiv » Rozděl zakázku a dej ji, komu chceš

Rozděl zakázku a dej ji, komu chceš

MF DNES zjistila, že policie vede rozsáhlé vyšetřování Českých drah kvůli „porcování” větších zakázek na menší

MF DNES zjistila, že policie vede rozsáhlé vyšetřování Českých drah kvůli „porcování” větších zakázek na menší

Praha – Úředníci, politici a šéfové firem ve vlastnictví státu přišli na způsob, jak si zjednodušit život a zadávat zakázky bez výběrového řízení. Není na tom nic složitého: větší zakázka se prostě jen rozseká na několik menších, a tudíž se nemusí vypisovat veřejná soutěž. Většinou se na to nepřijde, protože malé zakázky se na rozdíl od těch velkých nikde nezveřejňují.
Jenže peníze, se kterými úředníci a manažeři takto velkoryse hospodaří, nejsou jejich. A dopouštějí se tak trestného činu „porušování povinnosti při správě cizího majetku”. Policie teď kvůli tomu šetří jeden z největších podniků vlastněných státem – České dráhy.
Jejich šéf Petr Žaluda loni v květnu podepsal v jednu chvíli tři smlouvy s firmou BNV Consulting na personální audit ve vedení podniku. Teď se ho policie ptá, proč byly ty smlouvy tři. Vyšetřovatelé mají za to, že jde o jednu jedinou zakázku, na kterou měl vypsat tendr.
To vedení drah odmítá. Že se všechny tři zakázky těsně dotýkají dvoumilionové hranice, od které musí veřejný zadavatel vypsat výběrové řízení, je podle nich náhoda.
„Jde o tři různé projekty pro tři různé oblasti firmy, každá je specifická, každá probíhala v jiný okamžik a na každou je tedy podepsána jiná smlouva. Z pohledu práva je to zcela v pořádku,„ odpověděl mluvčí drah Ondřej Kubala. Navíc se brání tím, že dráhy v tomto případě nejsou veřejný zadavatel, a mají tudíž méně přísné limity pro výběrová řízení. To však není jednoznačné. „O tom může rozhodnout až soud,” říká šéf Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina.

„Levý jako šavle„ Společnost BNV Consulting má na „malé” veřejné zakázky štěstí. Zvláště na ty, které nějak souvisejí s pražským magistrátem. Majitelka společnosti Petra Barešová, která se profesionálně zabývá „vyhazováním lidí„, si spolupráci s primátorem Pavlem Bémem pochvaluje. „Pan primátor Bém a vedení magistrátu mají odvahu provést změny,” říká. „S pracovníkem ve veřejné správě zrovna lehce pracovní poměr nerozvážete, byť je třeba – čtenář mi výrazy promine – líný jako veš či levý jako šavle,” myslí si manažerka Bémovy oblíbené firmy.
Celkově prý magistrátu ušetřila 1,5 miliardy korun. Její marže, kterou dostává vedle fixní dohodnuté částky, činí 1 až 1,5 procenta. Tedy v tomto případě až 22 milionů.
Taková cena výrazně převyšuje dvoumilionový limit. Když se však na magistrátu zeptáte, proč nebylo vypsáno výběrové řízení, odpoví šéf kontrolního výboru František Hoffman: „Ta zakázka bude asi vždycky něco pod dva miliony krát něco.”
BNV Consulting spolupracuje i s pražským Dopravním podnikem. I když jde podle jeho šéfa Martina Dvořáka o zakázky v mnohamilionové hodnotě, ani tady se žádné výběrové řízení nekonalo. „Firma byla vybrána na základě referencí z magistrátu,” říká Dvořák. Podle něj je to v pořádku, protože vše schvaluje představenstvo.
Společnosti BNV Consulting možná pomohlo i to, že tu na pozici „šéfa transformace„ působí její člověk – jednatel a donedávna i majitel společnosti Radek Novotný. Ředitel Dvořák to za střet zájmů nepovažuje. „Pokud je to od začátku přiznáno, je to v pořádku,” říká.

  • Výhry mimo soutěž

Zakázky BNV Consulting pro ČD 1,85 milionu Personální audit na úseku generálního ředitele 1,9 milionu Personální audit na úseku ekonomického náměstka 1,98 milionu Personální audit na úseku náměstka pro osobní dopravu Celkem: 5,73 milionu

Zdroj: České dráhy

Zdroj: Mladá fronta DNES

Autor: ZUZANA KAISEROVÁ

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *