Domov » Archiv » Studenti vyzvali politiky, aby omezili imunitu i lobbing

Studenti vyzvali politiky, aby omezili imunitu i lobbing

Vysokoškolští studenti vyzvali české politiky, aby jim dali dárek ke kulatému 20. výročí událostí z listopadu 1989, které nastane příští rok. Přejí si, aby politici do té doby zavedli jasná pravidla pro lobbing, omezili obsazování mediálních rad podle politického klíče, omezili poslaneckou i senátorskou imunitu a odstranili takzvané přílepky, tedy změny v nesouvisejících zákonech.

Praha – Vysokoškolští studenti vyzvali české politiky, aby jim dali dárek ke kulatému 20. výročí událostí z listopadu 1989, které nastane příští rok. Přejí si, aby politici do té doby zavedli jasná pravidla pro lobbing, omezili obsazování mediálních rad podle politického klíče, omezili poslaneckou i senátorskou imunitu a odstranili takzvané přílepky, tedy změny v nesouvisejících zákonech.

„Politici: Dejte nám dárek ke dvacetinám!” zvolala více než stovka přítomných, kteří se dnes večer sešli na studentské akci v Praze na Klárově. Jejich přání má symbolizovat i podpořit množství krabic, do kterých mají politici své „dárky” vložit. Ty pak přítomní na závěr akce rozmístili po parku na Klárově.

„My touto akcí chceme oslavit 17. listopad trošku důstojnějším způsobem, protože si myslíme, že by k těm oslavám měla patřit i kritická reflexe a nějaká bilance,” řekl spoluorganizátor akce Jakub Bahtík z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Rozhodli jsme se, že tu reflexi uskutečníme nějakým jiným způsobem, než obecným prohlášením,” dodal.

„Nechceme se jen tak smířit s tím, že dnešek je lepší, než býval před dvaceti lety. Ano, je mnohem lepší. Stále se tu ale až příliš dobře daří předrevolučním mustrům chování, které nás zatím řadí spíš k Balkánu než k demokraciím západního střihu,” prohlásili zástupci studentů. Dnešek je podle nich stále také dobou korupce, arogance moci i zarážející neúcty ke kulturnímu dědictví země.

Akci připravila celorepubliková studentská iniciativa Inventura demokracie k 19. i 20. výročí listopadového převratu. „To znamená, že na tuto akci budou navazovat další v průběhu roku a vyvrcholí potom 17. listopadu 2009,” dodal Bahtík.

Autor: ČTK

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *