Domov » Archiv » 33 lidí, které chtěl Mrázek ovlivnit

33 lidí, které chtěl Mrázek ovlivnit

MF DNES zmapovala kontakty zavražděného krále podsvětí. Z odposlechů plyne, že si volal i s Klausovým přítelem

MF DNES zmapovala kontakty zavražděného krále podsvětí. Z odposlechů plyne, že si volal i s Klausovým přítelem

Praha – O Vlastimilu Tlustém, Ivanu Langerovi nebo Miroslavu Šloufovi toho bylo napsáno v souvislosti s králem podsvětí Františkem Mrázkem už hodně. Mrázek se s některými přímo stýkal (se Šloufem), k jiným politikům nastrčil svého lobbistu (v případě Tlustého) a s dalšími si telefonoval jeho obchodní partner Luděk Sekyra (případ Langera).
Jaké to však bylo z pohledu Františka Mrázka? Jak vlastně Mrázek ovlivňoval chod této společnosti a s kým vším byl v kontaktu, ať přímém nebo nepřímém?
Z informací shromážděných do knihy Kmotr Mrázek II – Krakatice vyplývá, že Mrázek dokázal rozprostřít chapadla svých kontaktů do netušených rozměrů.
Ukažme si to na případu, který v roce 2000 zachytila policie. Ta Mrázka v té době odposlouchávala, protože ho podezřívala z podílu na pokusu o vraždu sponzora tehdy vládní ČSSD Ivana Lhotského.
Jenže jako vedlejší produkt se před policií začal otevírat docela jiný svět – svět klientelismu, podvodů a korupce v nejvyšších politických a bankovních kruzích. Mrázek totiž už tehdy nepatřil k žádným „obyčejným” figurám organizovaného zločinu. Z někdejšího veksláka, úvěrového podvodníka a podnikatele se právě kolem roku 2000 začal rodit lobbista první třídy, který chodil potajmu na Úřad vlády za šéfporadcem Miloše Zemana Miroslavem Šloufem a který uměl poroučet vysoce postaveným bankéřům, jako kdyby byl guvernérem ČNB.

„Roura na rozpočet„ A tak se stalo, že se Mrázek v roce 2000 dozvěděl o snaze Luďka Sekyry získat největší stavební firmu v zemi IPS. Firmu, která slibovala zisky ze státních zakázek na opravu silnic a modernizaci železničních koridorů. Přesně ve smyslu hesla, které si později policisté v telefonech vyslechli: „IPS bude dobrá roura na státní rozpočet.” Avšak Sekyra potřeboval soutěž o akcie IPS nejdříve vyhrát. A pak dostat u Investiční a Poštovní banky dvoumiliardový úvěr na jejich zaplacení. Proto se Sekyra s Mrázkem spojil. Věděl, že má kontakty, které mu pomohou otevřít ty správné dveře. MF DNES spočítala, že se jen ve zlomku této Mrázkovy kariéry ocitlo na seznamu obětí, cílů či terčů 33 lidí z politiky a bankovní sféry.
Z odposlechů, jejichž obsah MF DNES zná, vyplývá, že si Mrázek kvůli podpoře Sekyry v projektu IPS volal i s lobbistou Milanem Velkem, přítelem současného prezidenta Václava Klause. A Velek Mrázkovi dokonce přislíbil, že zařídí Sekyrovi audienci u Klause. Velek se o Klausovi vyjadřoval tak, že dával najevo, jak blízko k němu má. Mluvil o něm jako o Venouškovi či Venoušovi. Pro Mrázka byl Klaus jen Prófa nebo Profesor, což bylo jeho kódové označení v odposlouchávaných telefonech. Jen jednou se Mrázek neudržel a vyslovil Klausovo jméno po velkovsku. To když Velkovi hlásil, že byl Sekyra v soutěži o akcie IPS úspěšný. „Sekyra vyhrál. Na obálky (obálkovou metodou). Oznam to Venoušovi,” křičel Mrázek do telefonu.
Jestli se nakonec Klaus se Sekyrou sešel a jestli se i on v kauze angažoval, není úplně jisté. Sekyra v telefonech Mrázkovi popisuje, jak se s Prófou setkal a jak si porozuměli, ale přímý důkaz chybí. Klaus na otázky ohledně vztahů s Velkem dosud neodpověděl.
Kauza IPS tehdy skončila pro Sekyru a Mrázka neúspěchem. Padla IPB, která nákup akcií financovala. A tak Mrázek v telefonu řekl památnou větu, které se smáli i policisté: „Myslím, že to (s IPS) bude zlodějina.”

1. Miroslav Šlouf exšéf poradců premiéra Zemana

S Mrázkem si volal několikrát týdně. Byli přátelé. Šlouf mu sliboval pomoc při ovládnutí stavebního gigantu IPS. Mrázek ho žádal o to, aby se přimluvil za projekt u bankéřů i u Zemana.
Přezdívky: Vodník, Panděro

2. Miloš Zeman bývalý premiér, nyní důchodce

Mrázek se ho snažil získat na svou stranu prostřednictvím poradce Miroslava Šloufa. Od něho dostával Zeman čerstvé informace o vývoji v případu IPS.
Přezdívky: Mlha, Becherovka, Kořalka

3. Vlastimil Tlustý exšéf poslanců ODS, nyní poslanec

Mrázek k němu „vysadil” svého lobbistu Igora Šafranka. S ním Tlustý spolupracoval šest let. Mrázek tak od Tlustého, aniž to poslanec možná tušil, získával důležité informace z politiky.
Přezdívky: Téčko, Tlusťoch

4. Luděk Sekyra zájemce o IPS, realitní magnát

Mrázek s ním spojil síly v roce 2000. Mrázek mu pomáhal vyhrát soutěž o akcie IPS, největší stavební firmy v Česku. Nabídl mu své lobbistické služby a patrně i finanční pomoc.
Přezdívky: Sekyrka, Sekoš

5. Ivan Langer poslanec ODS, nyní ministr vnitra

Je to Sekyrův přítel. Sekyra ho požádal, aby mu pomohl získat podporu v bankovních kruzích. Sekyra totiž potřeboval dostat dvoumiliardový úvěr na akcie IPS. Mrázek Sekyrovi radil, „jak na Langera”.
Přezdívky: Íčko, Ivan

6. Milan Velek lobbista, přítel Václava Klause

Mrázek s ním přímo komunikoval. Znali se. Volali si poměrně často.
Mrázek ho žádal o pomoc v kauze IPS. Chtěl po něm, aby zařídil přijetí jeho obchodního partnera Sekyry u Václava Klause, tehdejšího předsedy Poslanecké sněmovny.

7. Václav Klaus tehdejší šéf ODS, dnes prezident

Lobbista Velek Mrázkovi sliboval, že mu kvůli kauze IPS zajistí pomoc u Klause. Velek o Klausovi mluvil jako o příteli „Venouškovi”. Klaus není na odposleších přímo zachycen. Sekyra však v telefonátech popisoval, jak se s Klausem setkal.

8. Pavel Mertlík exministr financí, nyní manažer

Mrázek se ho snažil přimět ke spolupráci přes své prostředníky. Ale Mertlík to odmítal. Podle Mrázka stál Mertlík na straně konkurence. Mrázek se pak připojil k aktivitám, které vedly k jeho odvolání.
Přezdívky: Špína, Umaštěnec

9. Zdeněk Bakala lobbista, nyní uhlobaron

V kauze IPS zastupoval druhou stranu, zájmy konkurenční švédské firmy Skanska. Mrázek ho nenáviděl. Snažil se ho ovlivnit, ale nedařilo se mu to.
Přezdívky: Bakalář, Učitel

10. Josef Hojdar exposlanec ČSSD, nyní řadový člen

Mrázek si s ním tykal. Znali se důvěrně. Mrázek se u něj snažil získat podporu v kauze IPS, ale i případech, které se týkaly obchodu s biopalivy. Z odposlechů plyne, že mu chtěl dát Mrázek šifrovací telefon. Přezdívka: Pepík

11. Jan Mládek exnáměstek ministra financí

Sekyra o něm mluvil jako o významném spojenci v kauze IPS.
V telefonátech Mrázkovi říkal, že se k němu dostal přes jednoho svého přítele – právníka. Na odposleších nebyl zachycen.
Přezdívky: Mlaďas, Emko

12. Miroslav Grégr exministr průmyslu a obchodu za ČSSD

Mrázek se snažil ovlivnit jeho rozhodování ve velkých privatizačních kauzách státních podniků Transgas a ČEZ. Jestli byl Mrázek úspěšný, není z odposlechů zřejmé. Mrázkův lobbista ho vzal do sklípku na víno. Přezdívka: Dědek

13. Milada Vlasáková exnáměstkyně ministra průmyslu

Mrázek k ní vyslal svého osvědčeného lobbistu Igora Šafranka. Ten se s ní stýkal a volal jí. A snažil se ji ovlivnit kvůli různým privatizačním projektům. Vlasáková nakonec jeho tlakům úplně nepodlehla.
Přezdívka: Bába

14. Jiří Paroubek exnáměstek primátora, nyní šéf ČSSD

Znal se s ním Luděk Sekyra. Ten se o něm po telefonu bavil jako o klíčovém kontaktu na tehdejšího šéfa Živnostenské banky Jiřího Kunerta. Banka vlastnila také část akcií IPS, které chtěl Sekyra získat. Sekyra se s Mrázkem radil, jak na Paroubka.

15. Jan Koukal Exprimátor Prahy za ODS, nyní velvyslanec v Rakousku

Znal se s ním Sekyra. Volal mu a žádal o pomoc při ovlivnění tehdejšího šéfa japonské Nomury Randalla Dillarda.

16. Karel Březina Exministr Zemanovy vlády Přezdívka: Mladej poskok

Mrázek o něm v telefonech mluvil jako o Mladém poskokovi, který nastoupí na funkci ministra v Zemanově vládě po Jaroslavu Baštovi.

17. Jan Gottvald Podnikatel Přezdívka: Gotyš

Mrázek se s ním znal už z dob komunismu. Gottvald půjčil Sekyrovi několik milionů korun na rozjezd projektu IPS.

18. Martin Ulčák Lobbista Přezdívka: Ulči

Mrázek o něm v telefonech mluvil jednou jako o svém lobbistickém spojenci, jindy jako o nepříteli.
I jeho se snažil ovlivnit, aby mu pomohl v projektu IPS.

19. Michal Voráček Lobbista

S Mrázkem se znal. Volali si. Voráček mu předával informace z bankovních a politických kruhů.

20. Jan Stiess Exšéf Fondu národního majetku

Mrázek s ním komunikoval. Stiess mu zajišťoval informace z FNM, ale i z bankovních kruhů.

21. Jiří Růžek Bývalý šéf tajné služby BIS Přezdívka: Roháč

Mrázek se o něm bavil se svým přítelem z Národního bezpečnostního úřadu Martinem Hejlem.

  • Lidé z bank

Mrázek se snažil ovlivňovat i lidi ve vysokých bankovních funkcích

22. Radomír Lašák Exúředník Komerční banky, nyní šéf ČSA. Přezdívka: Laši
23. Dušan Baran Bývalý šéf České spořitelny
24. Roman Mentlík Bývalý člen vedení České spořitelny
25. Petr Hlaváček Bývalý člen vedení České spořitelny
26. Miroslav Stehlík Bývalý šéf Spořitelní investiční společnosti. Přezdívka: Pták
27. Randall Dillard Šéf japonské Nomury. Přezdívka: Nejvyšší od Japonců
28. Libor Procházka Exnáměstek Investiční a Poštovní banky. Přezdívky: Prochor, Špacír
29. Jiří Tesař Exšéf Investiční a Poštovní banky
30. Jan Klacek Bývalý člen vedení Investiční a Poštovní banky
31. Jan Kollert Exšéf Komerční banky. Přezdívky: Káčko, Nástroj, Moučník
32. Petr Budinský Exnáměstek Komerční banky. Přezdívka: Buďa
33. Jiří Kunert Šéf Živnostenské banky (dnes UniCredit Bank)

  • Kniha o Mrázkovi

Kniha o kontaktech zavražděného Františka Mrázka se jmenuje Kmotr Mrázek II – Krakatice. A je volným pokračováním prvního dílu, který vyšel přesně před rokem. Nový díl odkrývá, s kým vším se Mrázek znal a koho chtěl ovlivnit. Kniha bude k dostání dnes v pražských prodejnách Luxor. Od středy v ostatních knihkupectvích.

  • Kauza IPS

V roce 2000 to byla největší stavební firma v Česku. Ovládaly ji investiční fondy několika bank. Ty se rozhodly své podíly prodat. O akcie pak bojovaly dvě společnosti: malá česká firma podnikatele Luďka Sekyry a švédský gigant Skanska. Sekyrovi pomáhal později zavražděný kmotr podsvětí František Mrázek. Přestože Sekyra nakonec vyhrál, musel po třech měsících z IPS vystoupit. Neměl peníze. Zákulisní boj o IPS zmonitorovala policie, jež odposlouchávala Mrázka.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Autor: JAROSLAV KMENTA

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *