Domov » Archiv » Korupce u gripenů: vyšetřování směřuje ke špičkám BAE

Korupce u gripenů: vyšetřování směřuje ke špičkám BAE

Z údajných úplatků v řádu několika miliard britských liber spojených s prodeji nebo pronájmy stíhaček JAS-39 Gripen armádám různých států včetně České republiky by se mohl před úřady zpovídat nejvyšší management obří britské zbrojovky BAE Systems.

Z údajných úplatků v řádu několika miliard britských liber spojených s prodeji nebo pronájmy stíhaček JAS-39 Gripen armádám různých států včetně České republiky by se mohl před úřady zpovídat nejvyšší management obří britské zbrojovky BAE Systems.

Vyplývá to z jednání šéfů protikorupčních útvarů ze šesti zainteresovaných zemí, které podle zjištění Práva proběhlo koncem června v nizozemském Haagu. Policejní špičky z Velké Británie, Švédska, USA, Rakouska, Švýcarska a také Česka se na setkání informovaly o tom, jak daleko jejich vyšetřování dospělo.
A zatímco šéf české protikorupční policie Jiří Novák musel konstatovat, že důkazy o úplatcích tekoucích do ČR chybějí, britští kolegové, kteří mezinárodní vyšetřování řídí, jsou podle všeho optimističtější.

„Jejich vyšetřování je na velmi dobré cestě a míří do nejvyšších pater managementu BAE. Peníze na tzv. provize spojené s pronájmem stíhaček do Česka jsou v celkovém objemu kapkou v moři, zbrojovka disponovala černými fondy v řádu miliard liber,” řekl k tomu Právu vysoce postavený český úředník obeznámený se stavem vyšetřování.
Britská policie se k celé věci odmítá jakkoliv vyjadřovat. „Je to velmi citlivé, v tuto chvíli to nelze komentovat,” uvedla mluvčí britského protikorupčního úřadu (SFO) Veena Maparaová.
(Pokračování na str. 5) Korupce u gripenů: vyšetřování směřuje…

(Pokračování ze str. 1) Podobně strohý byl i šéf českých detektivů Novák: „Věcí se stále zabýváme a spolupracujeme přitom se zahraničními partnery, nicméně jakékoliv podrobnosti s ohledem na probíhající vyšetřování sdělovat nebudeme.”

Nové poznatky ke kauze přinesly v poslední době americké úřady, jejich vyšetřování se týká prodeje letounů do Saúdské Arábie z 80. let. Firma v této souvislosti měla vyplácet horentní sumy saúdskému princi Bandarovi, který obchod zprostředkovával. V průběhu několika let měl od společnosti dostat přes miliardu liber a soukromý letoun Airbus.

Mezinárodní vyšetřování se týká i dodávek gripenů do Jihoafrické republiky, Tanzanie nebo Maďarska.

Vedení britsko-švédského konsorcia BAE Systems/SAAB už připustilo, že provize, které dostávají tzv. agenti za sjednávání prodeje stíhaček do jednotlivých zemí, se pohybovaly v řádu miliard korun.
Odborníci přitom nepochybují o tom, že v řadě případů jde o peníze určené na úplatky. Tiskový mluvčí firmy SAAB Peter Larsson nicméně už dříve jakékoliv porušení zákonů odmítl.

Podle zdrojů švédské veřejnoprávní televize, jejíž loňská reportáž mezinárodní vyšetřování odstartovala, měl být klíčovou postavou uplácení v Česku anglický šéf české kampaně Steve Mead. Hlavním prostředníkem pak měl být Rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly.
„Podezření, že právě přes něj k nám šly úplatky ve velkém, je velmi silné, ale problém je, že vyšetřujeme něco pouze zpětně a ty toky peněz už nelze v tomto případě dohledat,” poznamenal k tomu zdroj Práva.

Zdroj: Právo

Autor: Jakub Troníček

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *