Domov » Archiv » Tady je Hadamczikovo

Tady je Hadamczikovo

Bezútěšnost obvyklá v podobných končinách nemá ve slezských Kravařích místo. Lidé jsou tu pracovití, družní a nábožensky horliví. Když ale dojde řeč na podnikání místostarosty Aloise Hadamczika, jako by začali ctít zpovědní tajemství. Přitom je o čem mluvit: trenér hokejové reprezentacevyužívá vlivnou pozici na radnici i pro svoje podnikání.

Bezútěšnost obvyklá v podobných končinách nemá ve slezských Kravařích místo. Lidé jsou tu pracovití, družní a nábožensky horliví. Když ale dojde řeč na podnikání místostarosty Aloise Hadamczika, jako by začali ctít zpovědní tajemství. Přitom je o čem mluvit: trenér hokejové reprezentacevyužívá vlivnou pozici na radnici i pro svoje podnikání.

Ze své kanceláře na radnici má místostarostka Jana Ligasová výhled na katolický chrám svatého Bartoloměje. Stejně jako většina obyvatel Kravař chodí i ona v neděli na bohoslužby. K léčbě hříchů tady slouží zpovědnice a nikdo se nepotřebuje svěřovat novináři. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,” zvolí Ligasová úsečnou odpověď, kdykoli se rozhovor stočí k podnikání Aloise Hadamczika. Trenér českých hokejistů je současně úspěšným developerem a kravařským místostarostou. Jeho i Ligasovou vyslalo do voleb Sdružení nezávislých kandidátů – Za Kravaře prosperující.

Bravky vykrmene

„Pan Hadamczik reprezentuje město po celém světě jako nikdo jiný,„ pěje Ligasová na kolegu samou chválu. Je pátek druhého května, Hadamczik se za pár hodin postaví na střídačku v hale Colisée Pepsi v kanadském Québeku a odkoučuje první zápas národního týmu na mistrovství světa proti Dánsku. „Určitě si zápas nenechám ujít v televizi,” říká místostarostka.

V Kravařích žili už Hadamczikovi rodiče a děd tady vlastnil mlýn. On sám ve svém rodišti postavil Buly Arénu, která vyhovuje i nejzmlsanějším hokejistům; loni tam trénoval například ruský mistr Dynamo Moskva. V hale je hotel, posilovny, sauna. „Teď hostíme už potřetí mezinárodní krasobruslařské soustředění dětí,” informuje Hadamczikův syn Marcel (34) a ochotně zařizuje prohlídku areálu. Halou znějí povely v ruštině, trenéři cepují svěřence. V restauraci je plno, hosté hrají bowling, nával je i na tenisových dvorcích a v nafukovací hale. A stovka lidí už čeká, až se otevře akvapark s toboganem, jeskyní a vodopádem.

Sportovní areál, jaký „dal„ Hadamczik sedmitisícovým Kravařům, je pro dvacet kilometrů vzdálenou a skoro padesátTady krát lidnatější Ostravu jen zbožným snem. Městečko leží u polských hranic, bezútěšnost obvyklá v podobných končinách tady ale nemá místo. Úhlednost ulic s květinovými záhony dočasně narušuje jen výstavba kanalizace, většina obyvatel žije v rodinných domech s rozsáhlými zahradami. „Staveňa su nabilene, ploty natřene, kobzole vysazene, bravky vykrmene,” veršuje o městě kravařská bavička Lidie Rumanová. Její knihy „lidových básní„ jdou na „prajské” na dračku.

Umět plavat

Na Hadamczikov u arénu přispívá město milionem korun ročně. Nový akvapark zase vystavělo sdružení, jehož podílníkem je radnice (tři osminy) a firma s názvem Zájmové sdružení Buly Aréna otce a syna Hadamcziků (pět osmin). A město se zavázalo, že bude platit provoz a případné ztráty, zatímco zisk se rozdělí v poměru 5:3 ve prospěch Hadamczikovy firmy. Zda bude akvapark ztrátový či nikoli, zatím nikdo neví, otevřen byl v polovině března. S velkou pompou: místostarosta Hadamczik a starosta Andreas Hahn nejprve „pokřtili” mořskou pannu a Hahn pak skočil v obleku do bazénu.

Jak je možné, že se Hadamczikové na případné sanaci ztrát nebudou podílet? „K tomu se nebudu vyjadřovat,” kroutí opět hlavou místostarostka Ligasová. Výstavba akvaparku stála 120 milionů korun; 45 milionů zaplatilo město a v roce 2005 se podařilo získat na vodní ráj státní dotaci ve výši 75 milionů. Podle nedávno zveřejněného stanoviska ministerstva financí byla tato injekce výsledkem politické dohody tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky a šéfa rozpočtového výboru Michala Krause (oba ČSSD).

Zastupitelé Kravař se navíc mohou až do konce letošního roku cachtat v akvaparku zdarma. Proč? Místostarostka tentokrát odpoví, byť jazykem usnesení národního výboru z roku 1977: „Beru to jako poděkování zastupitelům za jejich obětavou práci.” Ačkoli jsou tuzemské radnice za korupční sklony opakovaně kritizovány z Bruselu, vliv novodobých latifundistů na chod samospráv je stále výraznější (viz Já na bráchu…).

S bundespasem k penězům

Místostarostka Ligasová je přesvědčena, že Hadamczikové jsou pro Kravaře výhrou. Za kritikou prý stojí jen závist. Alois Hadamczik podle obchodního rejstříku podniká hned v několika firmách (Buly s. r. o., Teritorium-S Centrum a. s., HL Revers s. r. o.), v mnohých má podíl i syn Marcel. Kravaře jsou hrdé, že reprezentační trenér stále zůstává „Praj

  • zákem” a že pokud není s národním týmem, běžně ho mohou lidé potkávat v ulicích města a v místních restauracích. Ve zdejších volbách dostal nejvíc preferenčních hlasů.

„Lidé na Hlučínsku jsou nesmírně pracovití, takové jinde v zemi neuvidíte,„ říká člen městské rady Heribert Sentenský (SNK), jinak majitel hodinářství a správce věžních hodin. Výstup po chatrných dřevěných schodech až k hodinám odmění návštěvníka panoramatickým rozhledem. „Máme rádi pořádek, v sobotu všichni zametají chodník a ulici před svým domem,” vysvětluje Sentenský, jak si zdejší lid navykl na německý „ordnung”; nevelké území mezi Opavou a Ostravou v letech 1742–1920 a znovu v období 1938–1945 patřilo k Německu. Je páteční poledne a v okolí kostela už šest občanů zametá nebo ošetřuje záhonky.
Po druhé světové válce dostali obyvatelé Hlučínska generální pardon z Prahy a nemuseli do odsunu; zachránil je slovanský původ. Na ztracená území ale nezapomíná ani Německo a starousedlíkům z Hlučínska i jejich potomkům dnes nabízí německé občanství. V Ostravě se závistivě říká, že až polovina obyvatel Kravař získala po roce 1990 německý pas.

„Podle mě ho má až sedmdesát procent lidí,„ říká místostarostka Ligasová, do roku 2006 městská matrikářka. Nejen o Hadamczikovi, ale o všech „Prajzácích” se tvrdí, že měli německé předky. „Ne tak docela, my jsme si říkali pruští Moravci a doma se mluvilo po našemu a jen na úřadech německy. Ale za války museli muži bojovat za Hitlera,” vysvětluje Ligasová. Ve wehrmachtu válčil její děd i otec.

Německý pas pomohl zdejším lidem po pádu komunismu k lepšímu životu, mnozí si postavili domy právě za peníze utržené za legální práci v Německu či jinde v Unii, s „bundespasem„ navíc mohou bez víza do USA. V Německu přičichl k podnikání také Alois Hadamczik. „Základy byznysu jsem vstřebal jako trenér ve Füssenu na počátku devadesátých let. Majitel tamního klubu měl realitní kancelář,” řekl Hadamczik v TÝDNU v roce 2006. Proti jeho způsobům podnikání s nemovitostmi a pozemky nezazněl po léta výrazný hlas, až loni se jim postavila část zastupitelstva města Opavy.

106 melounů za milion

Šedesátitisícová metropole českého Slezska sice Hadamczika hájí jako zachránce hokejového klubu HC Slezan, současně si však vysloužil černou tečku za pokus o pořádný tunel do městské pokladny. „Na programu zastupitelstva se loni v září ocitl zvláštní bod, který radní šikovně strčili mezi prodej zahrádek: schválení smlouvy, podle které by město Opava koupilo dvacet hektarů pozemků od Aloise Hadamczika za 106 milionů,„ vysvětluje opavská zastupitelka Pavla Brady (35) ze sdružení Chcete změnu, volte mladé. „Skutečná cena pozemku je přitom mnohem nižší,” říká vystudovaná stavební inženýrka.

Vyhlášková cena pozemků činí 28,50 Kč za m2, Hadamczik však žádal od radnice 550 Kč za m2. Inkriminované pozemky přitom získal před lety za pouhý milion korun. „Navíc velmi zvláštním způsobem. Nejprve koupil za milion pozemky v Milostovicích u Opavy od Pozemkového fondu ČR, kde pracoval jeho synovec. Pak je směnil právě za pozemky v Opavě,„ líčí Brady, která se jako první nahlas podivila, proč právě tyto pozemky kupuje město za 106 milionů, když jsou oficiálně vedeny jako zemědělské a nejsou územním plánem určeny k zastavění. „Proslýchá se, že Hadamczik slíbil za podporu kupní smlouvy peníze do opavského fotbalu,” říká Brady.

Trenér, nebo kšeftman?

Opavské komunální političce se upozorněním na sporný bod programu podařilo pochybný obchod pozastavit. Nyní se ale Brady obává, aby město nesměnilo Hadamczikovy pozemky za některé městské nemovitosti. Paniku mezi Opavskými vyvolává hlavně záměr privatizovat domy v centru města. Současní nájemci se domnívají, že byly přislíbeny právě trenérovi české hokejové reprezentace. „Samopal, kulomet a granát na vás!” rozčiloval se letos v únoru na zastupitelstvu řezník Karel Bednář. Dům, v němž s manželkou provozuje obchod, měl přijít do privatizace obálkovou metodou. Bednář veřejně obvinil radní, že činžák na pěší zóně slíbili Hadamczikovi.

„Raději bych to nerozebírala. Po manželově vystoupení v zastupitelstvu jsme měli spoustu problémů,„ říká Hana Bednářová v krámku na Ostrožné ulici. „Pan Hadamczik dokonce osobně přišel do obchodu a vyhrožoval nám.”

Vše se odehrávalo v době, kdy měl Hadamczik vybírat národní tým. Není tedy spíše nervózním obchodníkem než soustředěným trenérem? Fanoušci si myslí, že to tak je: „Z reprezentačního hokeje by měl rychle zmizet. Je to jen kšeftman!„ zní bezejmenná, nikoli však ojedinělá internetová kritika na adrese diskuse.osobnosti.cz. Anonymní chtějí zůstat i obyvatelé Kravař, podle nichž jde radnice Hadamczikovým projektům příliš na ruku. „Takovým hlasům se nelze bránit. Z deseti lidí vždycky vyhovíte maximálně pěti, za nás mluví činy. Měsíční návštěvnost Buly Arény s akvaparkem teď dělá přes dvacet tisíc lidí,” pochvaluje si Marcel Hadamczik.

Co si poručí, to má

Politická opozice vůči kravařským radním neexistuje. Sociální demokraté sice nebyli přizváni do rady zastupitelstva, ale případné korupční propojení vedení města s klanem Hadamczikových odmítají. „Co dělá radnice i pan Hadamczik, to je všechno hrozně fajn. Stavějí se hřiště, bazény, proč bych pro takové věci nezvedala ruku?„ říká Lenka Hercíková (ČSSD). „Je mi jedno, jestli je někdo červený a druhý modrý. Všichni jsme občané Kravař,” dodává a odkazuje na místního lídra strany a zastupitele Jana Skřečka. Ten osobní schůzku odmítá, prý neví, co by k tématu řekl. „My se za opozici nepovažujeme, jsme tady za lid a pro lidi,” uzavře do telefonu.

Zbývá oslovit někdejšího starostu Kravař a současného zastupitele Miroslava Tošera (Nezávislí). Stál za vybudováním osmnáctijamkového golfového hřiště v zámeckém parku, čestnými šéfy klubu jmenoval hejtmana Evžena Tošenovského a biskupa Františka Václava Lobkowicze. V květnu 2003 byl aktérem asi nejslavnější kravařské rvačky, když se v hospodě serval právě s Aloisem Hadamczikem; po příjezdu policie se ale nenašel žádný svědek, který by výtržnost potvrdil. A v regionálním tisku Tošer nedávno prohlásil, že je mu ze současného vedení radnice „na blití„. „Co si místostarosta Hadamczik poručí, to má,” uvedl. Tošerova manželka nejdříve přislíbila, že její muž na dané téma určitě promluví i pro TÝDEN. Mobil ale bývalý starosta v dalších dnech nezvedl, ostatně jeho opoziční postoj vůči radním zřejmě nebude tak žhavý: loni těsně před svátkem 28. října si na Tošerově hřišti zahrála golf celá radnice.

Barokní křivky kravařského zámku lahodí oku, dojem je ale pokažen varováním, že se v parku nesmí vstupovat na trávníky a po cestičkách lze chodit jen na vlastní nebezpečí – návštěvníka může trefit golfový míček. Zámek nyní patří městu, ale v Kravařích se proslýchá, že Tošer nebo s ním spřízněný investor by jej rádi koupili a proměnili v hotel. „Nápad na prodej zámku opravdu zazněl. Zatím ale není na pořadu dne,” říká místostarostka Ligasová.

Druhý Eichendorff?

Přijmení Hadamczik má v Kravařích mocný zvuk. „Panu Hadamczikovi za svoji osobu úžasně fandím. Dokonce si troufnu říci, že od dob hraběte Eichendorffa město nemělo tak významného investora,” pochvaluje si místostarostka Ligasová.

Eichendorff tady v osmnáctém století postavil skvostný zámek, kterému kunsthistorikové přezdívají „barokní perla Slezska„. A Ligasová dodává: „Pan Hadamczik si vlastně výstavbou sportovního centra také vybudoval pomník pro mnoho generací.”

Alois Hadamczik (56) Trenér hokejové reprezentace, podnikatel a místostarosta Kravař na Hlučínsku. Od roku 2000 byl s Petrem Lamichem majitelem fotbalového Baníku Ostrava, který vytáhl z dluhů. Pak klub prodal bývalému tenistovi Danielu Vackovi. V rodných Kravařích postavil hokejovou halu, spoluvlastní HC Slezan Opava. V devadesátých letech vedl extraligové hokejisty Třince a Vítkovic, později působil dvě sezony jako kouč v pražské Spartě. Je ženatý, má dvě dospělé děti – Marcela a Nikol. Jeho bratr Evžen Hadamczik (1939 až 1984) byl fotbalovým trenérem Baníku Ostrava.

Karel Šanda Kravaře jsou hrdé, že reprezentační trenér zůstal „Prajzákem” a že pokud není s národním týmem, mohou ho lidé potkávat v ulicích města i v místních restauracích. Já na bráchu… Komunální politika je tradičně spojena s vlivnými místními podnikateli. Při veřejných zakázkách, nakládání s majetkem a prodeji pozemků dochází ke korupčním dohodám, které souvisejí například se změnami územních plánů, jež zhodnocují prodej pozemků.

Syner miluje Liberec i Vary Losovací fraška při výběrovém řízení na stavbu karlovarské zimní haly za miliardu korun se stala hitem internetu; zvítězilo konsorcium firem Syner, Baustav a Metrostav. Karlovarští zastupitelé šli ve stopách Liberce, kde už firma Syner postavila Tipsport arénu; ekonomickým ředitelem Syneru býval dnešní liberecký primátor Jiří Kittner (ODS).

Lidlovské spolčení z Třebíče V roce 2006 prodalo třebíčské zastupitelstvo pozemky na stavbu supermarketu za 7,5 milionu realitní kanceláři Lima Real. Ta je vzápětí prodala firmě Lidl za 27 milionů korun. Majitel realitní kanceláře je přitom kamarád místostarosty Miloše Maška.

Milan Jančík, král Prahy 5 Milan Jančík (ODS), starosta Prahy 5, už čelil mnoha obviněním z korupce a podvodů, naposledy byl prověřován kvůli podivným smlouvám radnice s vymahačskou firmou. O Jančíkovi se mluvilo také při prodeji rozlehlého areálu Ženských domovů a privatizaci domu v ulici Zubatého. Policie dospěla k názoru, že Jančík v žádné kauze nepochybil.

Zdroj: Týden

Autor: IVAN MOTÝL

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

3 komentáře

  1. Jak je možné, že zde zmizely všechny komentáře? Že by i zde zapracoval pan “miliardář” A.H.?

  2. Jaké komentáře zmizely? Žádné komentáře tu nebyly, váš je první u tohoto článku.

    Komentáře se však neobjevují ihned, ale musí je někdo z administrátorů schválit. Toto opatření zde máme od počátku kvůli spamu.

  3. Je to lhář, křivák, tunelář a zloděj.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *