Domov » Archiv » Policie uzavírá “Kauzu Gross”

Policie uzavírá “Kauzu Gross”

Příběh tajuplného zbohatnutí expremiéra Stanislava Grosse se v pondělí definitivně uzavřel. Úspěšná spekulace však stále zaměstnává protikorupční policii.

Příběh tajuplného zbohatnutí expremiéra Stanislava Grosse se v pondělí definitivně uzavřel. Slovenská investiční skupina Arca Capital oznámila, že prodala podíl v energetické firmě Moravia Energo ocelářskému bossovi Tomáši Chrenkovi, čímž odkryla poslední článek v řetězci obchodů, jež Grossovi vynesly zhruba osmdesát milionů korun. Úspěšná spekulace však stále zaměstnává protikorupční policii.

Teď se ale po půl roce zřejmě blíží vyšetřování transakce s akciemi Moravia Energo ke konci. „Nějaký závěr by mohl být v řádu týdnů,” řekl HN mluvčí zmíněného policejního útvaru Roman Skřepek.

Policie na slovo skoupá

Skřepek detaily o průběhu šetření prozradit nechce.

Podle dřívějších informací by ale policie mohla kromě okolností, za nichž Gross akcie loni na jaře kupoval podezřele levně od svého přítele Roberta Sýkory, zkoumat také původ šesti a půl milionu korun, jež expremiér do transakce investoval z vlastní kapsy.

Zajímá ji i podezření, zda Gross při operaci nezneužil utajené informace z dob svého působení ve vládě, nebo jestli jedním z cílů nákupu akcií nebylo praní špinavých peněz.

Jedna věc je však nepochybná: to, že se protikorupční policie začala Grossem zabývat z vlastní iniciativy, dokládá, že jí transakce připadá velice nestandardní.

„Co si budeme povídat, když někdo koupí například auto za tři sta tisíc a pak ho prodá za dva miliony, je to trochu divné,” říká mluvčí útvaru Skřepek. Zdůrazňuje ovšem, že to ještě nemusí znamenat, že bylo spácháno něco protizákonného.

S podivnými transakcemi, jež se nakonec ukázaly jako legální, již má Gross své zkušenosti. Koncem roku 2005 odložila policie prověřování toho, jak si Gross pořídil luxusní byt, jenž ho pak stál i premiérské křeslo. A to i přesto, že jediným vysvětlením původu 1,2 milionu korun, jež na nákup použil, tak zůstává jeho vlastní verze o půjčce od strýce Vika. Tomu měl tento obnos přivézt zahraniční příbuzný v igelitové tašce.

Nedůslední vyšetřovatelé?

Policisté, kteří před třemi lety Grosse kvůli koupi bytu prověřovali, nicméně nebyli žádní specialisté.

I když šlo o kauzu vrcholného politika, kterou prezident Václav Klaus označil za mezinárodní problém, dostali ji na starost kriminalisté z obvodu Praha 5. Ti pak vyslechli Grosse, jeho strýčka Vika a poté se ještě podívali na jejich účty.

Vůbec si nepředvolali například Grossovu advokátku Janu Rejžkovou, která expremiérovi pomáhala narovnávat finanční vztahy s věřiteli.

Víc o původu peněz mohla tehdy odhalit prověrka Národního bezpečnostního úřadu, jež má mnohem hlubší záběr než policejní vyšetřování. Ta však byla po Grossově odchodu z vlády zastavena.

Aktéři obchodu mlčí

Po pondělním oznámení skupiny Arca Capital o prodeji akcií Moravie Energo Chrenkovi jsou hlavní rysy příběhu Grossova zbohatnutí jasné. Gross akcie energetické firmy, kterou už přes pět let ovládá Chrenek, koupil loni na jaře od přítele Roberta Sýkory za 21 milionů korun.

V říjnu je prodal za pětinásobek skupině Arca, ta je teď přenechává – s dalším ziskem – Chrenkovi. V případu však stále zůstává řada bílých míst, jež aktéři nehodlají objasnit.

Sýkora už od loňského podzimu s novináři nekomunikuje, na otázky odmítá odpovědět Gross, mlčí šéfové Arky. „Nevím, proč se o tom bavit,” říká i ocelář Tomáš Chrenek.

Jak šel příběh firmy Moravia Energo a lidí kolem ní

Leden 1999: Robert Sýkora nastupuje jako náměstek na ministerstvo průmyslu a obchodu, na starosti má mimo jiné hutnictví a energetiku. Funkci dobrovolně opouští v březnu 2000 z osobních důvodů po úmrtí v rodině. V letech 2003 – 2004 Sýkora ještě působí jako poradce vlády pro hospodářskou politiku.

2000: Trojice obchodníků s elektřinou ze severní Moravy – vlastníci firmy Czechpol – zakládá firmu Moravia Energo.

2002: Kontrolní balík firmy Moravia Energo kupují Třinecké železárny od tehdejšího vlastníka akcií, americké firmy Cinergy. Třetinu akcií v té době získává Robert Sýkora. Od koho podíl kupoval on, není dodnes známo. Firma ve vlastnictví třineckých ocelářů rok od roku roste.
2006 – 2007: Moravia Energo se po uvolnění trhu s elektřinou stává jedním z největších obchodníků s elektřinou v zemi. V roce 2007 už činí její tržby 3,5 miliardy korun, čistý zisk 70 milionů.

Jaro 2007: Sýkora prodává celý svůj podíl v Moravia Energo za 21 milionů korun Stanislavu Grossovi, přestože na trhu by tento balík už tehdy měl hodnotu zhruba pětinásobnou.

Léto 2007: Gross se prostřednictvím svého právníka hlásí k vlastnictví akcií.

Září 2007: Informace o Grossově vstupu do firmy proniká do médií – první ji na základě informace utajeného zdroje oznámil týdeník Euro. Chrenek v reakci na tyto zprávy prohlašuje, že má o Grossův podíl zájem a koupě ztroskotává pouze na sporu o cenu.

Říjen 2007: Gross prodává podíl v Moravia Energo slovenské investiční skupině Arca. Cena není zveřejněna, podle neoficiálních informací však činí asi 100 milionů korun.

7. 5. 2008 – Majitel Arky Pavol Krúpa prohlašuje v rozhovoru pro týdeník Ekonom, že jeho skupina plánuje držet podíl v Moravii Energo tři až pět let, jak je obvyklé u jejích investic.

25. 5. 2008 – Arca Capital oznamuje, že prodala celý podíl v Moravii Energo společnosti Enias, kterou vlastní Tomáš Chrenek. Cena ani žádné další detaily obchodu nebyly zveřejněny.

Zdroj: http://HN.IHNED.CZ/
Autor/ři: Vladimír Šnídl, Zuzana Kubátová

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *