Domov » Archiv » Šéfové Syneru jsou u soudu

Šéfové Syneru jsou u soudu

Podezření z korupce kolem výběrového řízení na rekonstrukci liberecké porodnice řeší pražský soud. Šéfů libereckého Syneru Petra Syrovátka a Jiřího Urbana se včera u pražského obvodního soudu nedočkali. Měli se tu ještě spolu se dvěma svými zaměstnanci sednout na lavici obžalovaných a čelit obvinění z korupce. Místo nich se ale do jednací síně dostavil jen právník.

Podezření z korupce kolem výběrového řízení na rekonstrukci liberecké porodnice řeší pražský soud

Praha, Liberec – Šéfů libereckého Syneru Petra Syrovátka a Jiřího Urbana se včera u pražského obvodního soudu nedočkali. Měli se tu ještě spolu se dvěma svými zaměstnanci sednout na lavici obžalovaných a čelit obvinění z korupce. Místo nich se ale do jednací síně dostavil jen právník.
„Poslali omluvenku s žádostí, aby nemuseli být u jednání osobně, na což mají právo,„ uvedla soudkyně Iveta Havlíková. „V případu už vypovídali.”

Šéfům hrozí 5 let vězení V kauze čelí majitelé největší stavební firmy v libereckém regionu a jedné z největších stavebních firem v Česku obžalobě z toho, že se v roce 1999 snažili uplatit 315 tisíci korun zakázku na rekonstrukci liberecké porodnice. Podle zákona hrozí obžalovaným až pět let vězení.
Případ je jedním ze série největší úplatkářské aféry v novodobém českém stavebnictví. Jejím hlavním aktérem je Radovan Sitař, šéf firmy Tender Group Plus, která připravovala výběrová řízení na lukrativní, převážně státní zakázky. Právě on měl přijímat úplatky od firem, jež pak z výběrového řízení vyšly vítězně. Díky tomu si podle obžaloby měl přijít na 14,5milionu korun. V jeho případě ještě rozsudek nepadl. A stejná firma připravovala i zakázku na stavbu Pavilonu pro matku a dítě v Liberci za zhruba čtvrt miliardy korun.
Již před časem byli majitelé Syneru spolu s dalšími aktéry celé kauzy odsouzeni na rok s podmínečným odkladem na dva roky. Proti rozsudku si ale až na jednoho obžalovaného podali rozklad, a proto nyní věc řeší soud znovu. Syrovátko i Urban od počátku tvrdí, že jsou nevinní. „Není co dokazovat, mí mandanti jsou nevinní,” vyjádřil se včera českolipský advokát Oldřich Filip, který zástupce Syneru obhajuje.
U soudu včera vypovídali jako svědci členové tehdejší výběrové komise. Podle nich ale šlo o standardní výběrové řízení a Syner zvítězil právem. „Byl nejlevnější a měl nejlepší parametry,„ uvedl například bývalý šéf investičního oddělení nemocnice Tomáš Martenek. Potvrdila to i další členka komise Stanislava Jakešová, která zastupovala přednostu libereckého okresního úřadu. „Ve hře byli tři žadatelé, kromě Syneru to byly ještě První regionální a nějaká firma z Brna, kterou už si nepamatuji,” uvedla Jakešová, dnes vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu v Liberci. „Dostali jsme nabídky a tabulky a samostatně každého uchazeče hodnotili podle určitých parametrů. Vítěz vyšel součtem. Nejdůležitější byla cena, ale pamatuji se, že se tam posuzovaly například i garanční lhůty. Mně vyšel jako nejlepší Syner.”
Všech šest lidí z celkem sedmičlenné komise včera vypovědělo, že řízení, připravené Sitařovou firmou Tender Group Plus, nepovažují za zmanipulované. „Ničím nevybočovalo z jiných řízení, které jsem předtím absolvoval,„ uvedl další člen komise Jiří Veselka, tehdejší technický náměstek liberecké nemocnice. „Se Sitařem jsem spolupracoval při přípravě řízení a pak pří přípravě smlouvy o dílo,” nechal se slyšet Veselka. „Vlastní stavbu si pak řídil Syner, ten si určoval subdodavatele.”
Podle něj rozhodla hlavně nejnižší cena.
„Ve smlouvě o dílo jsme ji respektovali, ale pak se zvýšila, protože šlo o rekonstrukci staré budovy a navíc měla nemocnice ještě další požadavky,„ uvedl včera Veselka. „O kolik to bylo, se ale nepamatuji.”
Pavilon pro matku a dítě se nakonec prodražil o čtyřicet milionů korun. Místo původních 240 stál 280 milionů.
I podle šéfa komise a tehdejšího vedoucího odboru rozvoje na libereckém okresním úřadě Jiřího Lauermanna probíhalo výběrové řízení standardně. „Trochu nestandardní bylo jen to, že je připravovala na objednávku zadavatele profesionální firma. A to tehdy ještě nebylo tak časté,” poznamenal Lauermann.
V jednací síni vypovídal i mistr ze stavby obchodního centra Kukleny v Hradci Králové, které budoval Syner. Právě přes tuto stavbu měly jít do firmy Tender Group Plus podle obžaloby „korupční” peníze. Na stavbě totiž jako subdodavatel figurovala firma MW Stav, která podle obžaloby ve skutečnosti dodávky neprovedla, ale pouze inkasovala. Peníze pak měly podle zjištění policistů putovat až k Radku Sitařovi.
„Neměl jsem přehled o všech subdodavatelích, ty kontroloval stavbyvedoucí,„ prohlásil mistr Miroslav Stříbrný. „Firmu MW Stav neznám.” Podle zjištění policistů byla firma pouze fiktivní. Jako jeden z jednatelů figuruje například člověk, který ani netušil, že nějakým jednatelem je.
Podle soudkyně Havlíkové rozsudek hned tak nepadne. „Počítám, že je to ještě na dvě nebo tři jednání,” uvedla soudkyně, která včera jednání odročila na 24. dubna.

  • Kauza Syner o co se jedná

V kauze čelí majitelé Syneru, největší stavební firmy v libereckém regionu a jedné z největších stavebních firem v Česku obžalobě z toho, že se v roce 1999 snažili uplatit 315 tisíci korun zakázku na rekonstrukci liberecké porodnice.

Zdroj: Mladá fronta DNES – Liberecký kraj

Autor: MILADA PROKOPOVÁ

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *