Domov » Archiv » Neratovice – Policie ČR pomáhá starostovi perzekuovat opozici

Neratovice – Policie ČR pomáhá starostovi perzekuovat opozici

Tisková zpráva Oživení – Starosta Neratovic Miroslav Lid podal na opoziční zastupitelku Annu Spěváčkovou trestní oznámení za pomluvu, které se má dopouštět publikováním internetových článků o korupci na radnici. Politické spory se sice často řeší podáváním trestních oznámení, výjimečným je ale neratovický případ tím, že policie starostovo trestní oznámení automaticky přepsala do obvinění, které bez jakéhokoliv vypracovaného odůvodnění tento týden předala Anně Spěváčkové, a zahájila tak její trestní stíhání. Kopie obvinění je v příloze.

Starosta Neratovic Miroslav Lid podal na opoziční zastupitelku Annu Spěváčkovou trestní oznámení za pomluvu, které se má dopouštět publikováním internetových článků o korupci na radnici. Politické spory se sice často řeší podáváním trestních oznámení, výjimečným je ale neratovický případ tím, že policie starostovo trestní oznámení automaticky přepsala do obvinění, které bez jakéhokoliv vypracovaného odůvodnění tento týden předala Anně Spěváčkové, a zahájila tak její trestní stíhání.

Anna Spěváčková je dlouholetá občanská aktivistka, organizuje protesty a petiční akce proti záměrům radnice (a investorů), je mluvčí Sdružení občanů Neratovic a několik let provozuje internetové stránky nerátky.cz, kde často a bez obalu kritizuje vedení města Neratovic. Loni byla zvolena do zastupitelstva a přijala roli důsledné opozice. Tak důsledné, že míru její kritiky projednávala na svém zasedání rada města a usnesla se, že starosta na zastupitelku podá trestní oznámení za pomluvu. A starosta tak učinil – nejspíš na náklady městského úřadu, ovšem jako soukromá osoba, protože trestný čin pomluvy se může týkat jen fyzické osoby. A zde už začíná selhání státní policie, která v obvinění uvedla, že Spěváčková prezentováním nepravdivých údajů „poškozuje pověst i osobní a profesní život všech zúčastněných, jakož i dobrého jména města Neratovice”.

„Starosta Lid v tomto procesu zastupuje nejen celé vedení města, ale i město samotné, což nejen že není v souladu s trestním zákonem, ale je to z principu zcela nepřípustné. Cítí-li se starosta poškozen, ať mluví jen za sebe,„ říká Tomáš Kramár ze sdružení Oživení, které sleduje problematiku korupce na komunální úrovni. „Mé kritické články navíc vážnost pana starosty nenarušily, ve volbách v roce 2006 byl znovu zvolen starostou a dostal druhý nejvyšší počet hlasů,” říká Spěváčková.

Zastupitelka Spěváčková včera podala v zákonné lhůtě proti obvinění stížnost. Obvinění totiž svým obsahem vůbec nesplňuje základní právní požadavky: zcela schází posouzení subjektivní stránky činu, které by prokazovalo, že obviněná trestný čin spáchala úmyslně (neboť se jedná o úmyslný trestný čin), a dále se policie vůbec nenamáhala prověřit pravdivost textů obviněné, místo toho zcela automaticky předpokládá jejich nepravdivost. Obvinění neobsahuje ve svém odůvodnění nic jiného než citace z osmi textů paní Spěváčkové, které jsou vytrženy z kontextu a nejsou ani nijak okomentované. Po souboru citací následuje již jen závěr vyštřovatelky Niny Kopecké: „Vzhledem k tomu, že byl spáchán trestný čin a že jej spáchala určitá osoba, rozhodla jsem o zahájení trestního stíhání, jak uvedeno ve výrokové části tohoto usnesení. Tímto je usnesení plně odůvodněno.”

„Obvinění vykazuje známky policejní svévole. Buď se jedná o trestuhodně diletantsky zpracované obvinění, anebo má sloužit k zastrašení paní Spěváčkové, znepříjemnění jejího života a je zpracováno na zakázku vedení města Neratovice,„ říká Kramár. Zkušenosti paní Spěváčkové z policejního výslechu to potvrzují. „Když jsem chtěla při podání vysvětlení na policii zdůvodnit, proč jsem napsala zmíněné články a vysvětlit souvislosti, odpověděl mi policista: Vysvětlovat budete u soudu,”popisuje Spěváčková zaujaté chování policisty a dodává: „Je zajímavé, že když v roce 2000 zveřejnila místostarostka v Mělnickém deníku článek s názvem Víc než chlor škodí Neratovicím paní Spěváčková a já na ni podala trestní oznámení pro pomluvu, policie nebyla tak aktivní a trestní oznámení odložila jako neopodstatněné. Navíc článků poškozujících mou osobu i hanících aktivity našeho sdružení vyšlo v radničních novinách nepočítaně.”

Podívejte se na text obvinění Anny Spěváčkové.

Kontakty:

Tomáš Kramár, Oživení, o.s.

tel.: 724 207 527, e-mail: tomas.kramar@oziveni.cz

Anna Spěváčková, členka Zastupitelstva města Neratovice

tel.: 775 988 356; e-mail: spevackova@seznam.czspevackova@seznam.cz

Mohlo by Vás zajímat

Nevládní organizace varují před deformací konceptu teritoriality exekutorů

Níže podepsané nevládní organizace, jejichž posláním je boj proti korupci, důrazně varují před zamýšlenými deformacemi …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *