Domov » Archiv » O miliardovém dárku pro PPF věděl i Klaus

O miliardovém dárku pro PPF věděl i Klaus

Česká národní banka v loňském roce varovala prezidenta, že pokud podepíše zákon o odškodnění klientů tří zkrachovalých bank, bude to znamenat téměř dvoumiliardový dárek finanční skupině PPF.

Česká národní banka v loňském roce varovala prezidenta, že pokud podepíše zákon o odškodnění klientů tří zkrachovalých bank, bude to znamenat téměř dvoumiliardový dárek finanční skupině PPF. ČNB prezidenta upozornila, že PPF, respektive jí vlastněná Česká pojišťovna, má dostat jako odškodnění za padlou Kreditní banku Plzeň desetinásobek částky, kterou kdysi při záchranné akci sama vynaložila. Václav Klaus přesto zákon nechal projít, a spornou normu letos zastavil až Ústavní soud.

„Mohu potvrdit, že ČNB obeslala či jinak kontaktovala všechny relevantní instituce a osoby, včetně pana prezidenta, který dostal od ČNB dopis. Cílem bylo poskytnout maximum informací k této komplikované záležitosti,” uvedla mluvčí centrální banky Pavlína Bolfová.

Klausovi vysvětlující dopis podle informací HN napsal viceguvernér ČNB Miroslav Singer.

Odpověď na otázku, proč hlava státu nechala problematický zákon vstoupit v platnost, se nepodařilo získat. Prezidentův tajemník Ladislav Jakl, který má na starosti legislativu, včera nezvedal mobilní telefon a nereagoval ani na zaslané sms. Otázkou tak zůstává i to, jak se prezident Klaus zachová v případě, že se poslanci Michalu Doktorovi (ODS) pro stejný návrh znovu podaří získat podporu sněmovny. Doktor chce naprosto stejný návrh předložit parlamentu již v červnu, nejpozději v září.

PPF měla dostat 1,7 miliardy korun jako součást dodatečného odškodnění vkladatelů zkrachovalé Union banky, Plzeňské banky a Kreditní banky Plzeň. Celkem mělo jít na výplatu střadatelů 3,7 miliardy korun. Zákon prošel parlamentem loni před volbami, nevetoval ho ani prezident Klaus. Bylo to poprvé v historii, co měl odškodnění získat soukromý subjekt.

Poslanec Doktor však nyní zdaleka nemá úspěch zaručen. Jistý si zatím může být jen podporou komunistů. Ostatní strany váhají.

Proti návrhu bude například lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek: „Nepředpokládám, že ministr financí takový návrh podpoří,” řekl mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Doktora nehodlá podle předběžného stanoviska podpořit ani Strana zelených.

HN.IHNED.CZ
Autor/ři: Jana Havligerová

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *