Domov » Archiv » Černá stavba v Černošicích: úředníci pod tlakem politiků

Černá stavba v Černošicích: úředníci pod tlakem politiků

Starosta Dobřichovic staví v sousedních Černošicích komplex budov v rozporu s vydaným stavebním povolením i územním plánem. Stavební úřad Černošic už formálně přikázal práce zastavit, k žádné další aktivitě se ale nemá. Nad úředníky totiž mají moc černošičtí radní, mezi nimi přátelé a obchodní partneři dobřichovického starosty.

Tisková zpráva 31.1.2006

Firma IBS-Rokal s.r.o., kterou vlastní starosta Dobřichovic Michal Pánek (ODS/NK), staví od roku 2003 v sousedních Černošicích kontroverzní stavbu nazvanou Centrum Vráž. Jedná se o čtyřpatrové budovy nezapadající do okolní zástavby rodinných domů, proto proti jejich výstavbě protestovali obyvatelé od samého začátku. Investor ale staví v současnosti na jedné z budov dokonce patro páté, a to načerno – bez stavebního povolení, v rozporu s územním plánem města, ovšem se souhlasem vedení města.
Zastupitelka města Černošice Daniela Göttelová podala proto v prosinci 2006 podnět k zastavení a odstranění černé stavby. Ačkoliv vedoucí Stavebního úřadu Vladimír Voldřich sdělil, že vydal příkaz k zastavení stavby, ve skutečnosti práce pokračují dál a investor rozhodnutí stavebního úřadu ignoruje. Starosta Černošic Aleš Rádl (ODS) celou věc bagatelizuje a nástavbu 5. patra nazývá „věžičkou“.
„Nadstandardní vztahy investora – starosty Dobřichovic – a politického vedení města Černošice provázejí celou stavbu a jsou příčinou neakceschopnosti stavebního úřadu,“ říká Daniela Göttelová. Dobřichovického starostu Pánka pojí s některými představiteli Černošic nejen dlouholeté přátelské, ale i ekonomické vztahy. S bratrem člena městské rady Černošic a majitelem firmy Stavitelství Řehoř Petrem Řehořem založil například firmu Rokal-Fest, s.r.o. Bratr dobřichovického starosty Petr Pánek, provozující v centru Černošic prodejnu stavebnin, byl v minulém volebním období členem černošického zastupitelstva.
Josef Hausmann, jeden z občanů Černošic, kterým vadí, že kvůli této stavbě přijdou lidé o hřiště a kulturní dům, podal nyní kvůli nečinnosti stavebního úřadu trestní oznámení za zneužití pravomoci veřejného činitele.
„Černošická kauza je dalším z řady důkazů nefunkčního oddělení státní správy a politické samosprávy na komunální úrovni. Dokud nezačnou státní orgány trestat nezákonná rozhodnutí a nečinnost úředníků, budou si z nich politici nadále dělat sluhy pro své soukromé aktivity,“ říká Tomáš Kramár z protikorupční organizace Oživení.

Daniela Göttelová
zastupitelka města Černošce
e-mail: gottelovi@volny.cz

Tomáš Kramár
Oživení, občanské sdružení
e-mail: bezkorupce@oziveni.cz

Mohlo by Vás zajímat

Nevládní organizace varují před deformací konceptu teritoriality exekutorů

Níže podepsané nevládní organizace, jejichž posláním je boj proti korupci, důrazně varují před zamýšlenými deformacemi …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *