Domov » Archiv » 151 z 200 poslanců má funkci – a vyšší plat

151 z 200 poslanců má funkci – a vyšší plat

Poslanci si rozebrali místa ve výborech, podvýborech či komisích. Ty například sledují i to, čím se zabývají včelaři. Ve vymýšlení nových funkcí jsou poslanci velcí přeborníci. Z dvou set členů Sněmovny jsou tak tři čtvrtiny placení funkcionáři. Bez funkce je momentálně jen 49 poslanců. A to včetně ministrů, kteří berou vládní plat a na odměny za pozici ve Sněmovně nemají nárok.

151 z 200 poslanců má funkci – a vyšší plat

Poslanci si rozebrali místa ve výborech, podvýborech či komisích. Ty například sledují i to, čím se zabývají včelaři

Praha – Když potkáte skupinku poslanců, jedno je skoro jisté. Těžko mezi nimi najdete takového, který by neměl ve Sněmovně nějakou funkci – a tedy i významně vyšší plat.

Ve vymýšlení nových funkcí jsou poslanci velcí přeborníci. Z dvou set členů Sněmovny jsou tak tři čtvrtiny placení funkcionáři. Bez funkce je momentálně jen 49 poslanců. A to včetně ministrů, kteří berou vládní plat a na odměny za pozici ve Sněmovně nemají nárok.

Peníze za lobbing pro včelaře

Každý poslanec pochopitelně nerozumí všemu, proto je třeba zřídit specializované odborné výbory. Těch je osmnáct – rozčleněných do čtyřiceti podvýborů. Třeba takový zemědělský výbor poslancům nestačí, potřebují podvýbor pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství. Například zahraniční výbor v sobě ukrývá podvýbor pro prezentaci Česka v zahraničí.

A nakolik je pro poslance taková funkce zajímavá? Docela ano. Místo základního platu poslance, který je od ledna 61 400 korun, dostane místopředseda podvýboru 67 700 korun, předseda 74 000 korun. Vyšší funkcionáři, ať už jde o šéfy výborů, komisí či delegací vysílaných do zahraničí, jsou na tom ještě lépe. Jejich plat začíná na částce 86 500 korun, a to bez nejrůznějších náhrad, na které mají poslanci nárok.

A co poslanci v podvýborech vlastně řeší?

„Komunikujeme s nevládními organizacemi, ať už jde o myslivce, rybáře, včelaře či zahrádkáře. Zabýváme se návrhy zákonů, které pro ně mají nějaký dopad,“ říká Jiří Papež z ODS, šéf zemědělského výboru, pod nějž „včelařský podvýbor“ spadá. A jeho kolega Ladislav Skopal z ČSSD vysvětluje, že poslanci z tohoto podvýboru třeba připravují podklady pro rozpočet kvůli dotacím. „Dostáváme od těch svazů jejich výroční zprávy a podařilo se nám prosadit pro ně dotaci 80 milionů korun,“ uvedl Skopal.

S prací to nepřehánějí

Když včera MF DNES zjišťovala u některých poslanců, jakou práci už funkcionáři odvedli, moc se toho nedozvěděla. „Sešli jsme se zatím jednou a požádali o podklady všechny instituce, které se tím dosud zabývaly,“ říká obecně komunista Václav Exner, který díky dohodám politiků získal pozici šéfa podvýboru pro prezentaci Česka v zahraničí.

Občanský demokrat Petr Bratský připustil, že jeho podvýbor pro evropské fondy se ještě ani jednou nesešel. „Zaměříme se v maximální míře na to, aby se nám podařilo získat více peněz z evropských fondů než dosud,“ slibuje Bratský.

Má vůbec takový počet výborů, podvýborů či komisí ve Sněmovně opodstatnění? Bratský říká, že je nutný, aby se z návalu materiálů, které musí poslanci prostudovat, poslanci „nezbláznili“.

Jeho stranický kolega, nováček ve Sněmovně Aleš Rádl, který dostal funkci místopředsedy podvýboru pro kontrolní systémy, říká, že je v parlamentu příliš krátce na to, aby posoudil, zda je takový počet funkcionářů nutný.

Jedním z mála, na něž zatím funkce nezbyla, je Richard Dolejš z ČSSD. „O žádnou funkci jsem se nepral, nejsem ve Sněmovně kvůli tomu. Navíc dělám ještě místostarostu ve Zdicích,“ říká Dolejš.

Pokud by měl zájem, má ještě šanci – některé pozice jsou stále neobsazené.

  • Příplatky za funkce

O kolik korun si poslanci přilepší k platu

základní plat poslance 61 400

místopředseda

podvýboru 6 300

celkový plat 67 700

předseda podvýboru,

místopředseda výboru 12 600

celkový plat 74 000

šéf výboru, poslaneckého klubu,

komise, stálých delegací 25 100

celkový plat 86 500

funkcí může mít poslanec víc, příplatek jen jeden, obvykle za nejvyšší funkci Kde se funkce rozdělují: 18 výborů, které mají momentálně 40 podvýborů, 12 stálých komisí a 6 delegací, 5 poslaneckých klubů Z 200 členů Sněmovny má nyní nějakou funkci 151 poslanců Zdroj: zákon o platu představitelů státní moci
Autor: JOSEF KOPECKÝ

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *