Domov » Archiv » Kauza Příbram: Mohlo se vyšetřit víc?

Kauza Příbram: Mohlo se vyšetřit víc?

Téměř rok rozplétá soud v Příbrami vůbec první kauzu, která se týká velmi blízkých vztahů mezi zdejší radnicí a některými mocnými podnikateli. Ale teprve včera u soudu zaznělo, že případ podivného pronájmu kulturního domu fotbalovému bossovi Jaroslavu Starkovi, při němž město údajně přišlo o desítky miliónů, mohl sahat až k radničním špičkám.

Příbram, 2. 11. 2006 Téměř rok rozplétá soud v Příbrami vůbec první kauzu, která se týká velmi blízkých vztahů mezi zdejší radnicí a některými mocnými podnikateli.
Ale teprve včera u soudu zaznělo, že případ podivného pronájmu kulturního domu fotbalovému bossovi Jaroslavu Starkovi, při němž město údajně přišlo o desítky miliónů, mohl sahat až k radničním špičkám. Dokázat se to mohlo ale jen v případě, že by byli policisté důslednější.
Nikdo z vedení radnice se totiž před soudem nezpovídá – obžalováni byli „pouze” čtyři úředníci.

Stopy vedly k radním
U soudu včera svědčil bývalý policista z protikorupčního oddělení Libor Gregor, který před čtyřmi lety vedl razii na příbramském městském úřadu. Detektivové tehdy zabavili dokumenty, které se týkaly právě obchodů města a místních vlivných podnikatelů.
Jenže když Gregor kvůli složitému vyšetřování žádal víc detektivů a lepší vybavení, jeho nadřízení to zamítli. A sestavení speciálního týmu, který by v Příbrami vyšetřoval nejen korupci, ale i praní špinavých peněz, shodili ze stolu. „Přitom bylo od začátku jasné, že stopy vedou nejen k řadovým úředníkům, ale i k místním politikům a podnikatelům,” prohlásil Gregor.
Spor, který nyní soud řeší, je zdánlivě velmi jednoduchý: radní pronajali Jaroslavu Starkovi vinárnu v kulturním domě. Jenže policie zjistila, že majitel fotbalového klubu za pronájem neplatí – a že radniční úředníci po Starkově firmě peníze nevymáhali. A navíc nepřišli na to, že faktury, které firma na radnici posílala za opravu domu, jsou nadhodnocené. Účet? Město přišlo podle obžaloby o 47 miliónů a úředníkům nyní hrozí až osm let vězení. Sám Starka tvrdí, že město nepodvedl. „Mám účetnictví v pořádku, nikoho jsem nekompromitoval,” prohlásil už loni.
O ničem prý nevěděli ani tehdejší starosta, dnes náměstek středočeského hejtmana a Starkův známý Josef Vacek z KDU-ČSL a ani Vackova pravá ruka na radnici, dnešní starosta Ivan Fuchsa z ODS.
A obžalovaní úředníci? „Jeden z policistů mi řekl: Celou dobu jste chránili starostu Vacka, teď to odskáčete sami,” vzpomíná vedoucí odboru investic Jan Hauptman.

Korupcí to zavánělo i jindy
K soudu se podařilo policii a žalobci dotáhnout jen tento případ, přestože podezřelých propojení mezi radnicí a byznysem bylo v minulosti víc.
Tak například manžel úřednice z radnice Dagmar Hanzlíčkové získával od města pro své firmy miliónové zakázky.
Stejně tak společnost Investa, jejíž majitel Tomáš Melichar dokonce přiznal, že koncem 90. let platil některým radním volební kampaň.
A pak také firma IDOS, která měla jeden čas v Příbrami na městské zakázky téměř monopol. Vše skončilo, když majitele Lubomíra Kašáka zastřelil jeho společník a sám pak spáchal sebevraždu.
V případě IDOS je ale naděje, že se podezření jen tak nerozplyne: u soudu už leží obžaloba na lidi kolem firmy Tender Group, která pro města organizovala výběrová řízení. A IDOS byl údajně jednou z firem, která je získávala korupcí.

Palermo nebo změna?
Obraz „středočeského Palerma” navíc ještě dokreslují dodnes nevyřešené násilné kauzy. Namátkou: výbuchy aut nebo případ střelce, který loni pálil po Starkovi.
V Příbrami se navíc v těchto dnech rozhoduje o tom, jestli město bude pokračovat v čele se stejnými lidmi, nebo zvolí nové radní.
Ale opět se tak děje „po příbramsku”. Zastupitel Jaroslav Kreček z SNK-ED, kterého by chtěla do koalice získat ODS i ČSSD, nedávno oznámil, že mu někdo vyhrožuje zabitím.

Kriminální případy spojené s Příbramí
2005 – Fotbalového bosse Jaroslava Starku chtěl někdo zastřelit, podnikatel vyvázl jen s průstřelem ruky.
2004 – Automobil bývalého policisty, podnikatele Michala Charouse někdo vyhodil do povětří.
2222 – V kanceláři starosty Příbrami se našlo odposlouchávací zařízení.
2002 – Policie začala vyšetřovat údajně nevýhodné podmínky, za nichž město pronajalo kulturní dům Jaroslavu Starkovi.
2222 – Majitele firmy IDOS Lubomíra Kašáka, která dostávala zakázky od radnice, zavraždil jeho společník Zdeněk Němec.
1999 – Výbuch vozu bývalého policisty Miroslava Horňáka. Exploze bomby těžce zranila jeho manželku.

hn.ihned.cz
Autor/ři: Vojtěch Blažek

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *