Domov » Archiv » Úplatky? Běžná věc

Úplatky? Běžná věc

„Kdyby v Česku neexistovala korupce, náš zdravotní systém by se zhroutil.” Toto tvrdé konstatování vyplývá ze zprávy, kterou včera zveřejnila organizace Transparency International, která mapovala korupci ve zdravotnictví. Oslovila experty, aby analyzovali, co je v Česku hlavní příčinou korupce ve zdravotnictví. „Je tu lidově řečeno takový bordel, že pacient vlastně překáží. Systém si vystačí sám i bez občana, a kdyby chtěl někdo zdravotnictví zprůhlednit, tak se systém zhroutí,” říká Adriana Krnáčová z Transparency International.

Úplatky? Běžná věc
KORUPCE U LÉKAŘE Chcete lepší kloubní náhradu? Potřebujete se dostat rychle dopředu v pořadníku na operaci? Zaplaťte!

Zkušenosti některých pacientů s českým „bezplatným” zdravotnictvím jsou pořádně drahé. „Může za to špatný systém,” varovali včera odborníci.

Praha – Stokorunu za minutu. Tolik si u nás umějí přivydělat někteří „šikovní” lékaři ke svému běžnému výdělku. Jak je to možné? Díky systému, který stojí na úplatcích.

„Kdyby v Česku neexistovala korupce, náš zdravotní systém by se zhroutil.” Toto tvrdé konstatování vyplývá ze zprávy, kterou včera zveřejnila organizace Transparency International, která mapovala korupci ve zdravotnictví. Oslovila experty, aby analyzovali, co je v Česku hlavní příčinou korupce ve zdravotnictví. „Je tu lidově řečeno takový bordel, že pacient vlastně překáží. Systém si vystačí sám i bez občana, a kdyby chtěl někdo zdravotnictví zprůhlednit, tak se systém zhroutí,” říká Adriana Krnáčová z Transparency International.

Pětistovka za čtyři minuty

Jak to myslí, dokládá i tento příběh. Je to víc než rok, co Zuzanu Kopeckou z Prahy natolik bolela záda, že musela vyhledat pomoc ortopeda. „Předem jsem se ujišťovala, že se nic neplatí. Tehdy v televizi totiž zrovna běžely reportáže o tom, že poplatky za nevysvětlitelné věci u lékaře jsou nezákonné, tak jsem si schválně předem zavolala, abych věděla, že nebudu muset vytahovat peněženku,” popisuje žena.

Telefon u lékaře v ordinaci na Praze 8 zvedla jeho sestřička, která pacientku ujistila, že u nich je samozřejmě všechno na pojišťovnu – tedy bezplatné. „Jenže když jsem pak stála ve dveřích ordinace a mířila k lékaři automaticky s napřaženou rukou s kartičkou pojišťovny, došlo mi, že něco není v pořádku,” vzpomíná žena. “Lékař se na mě pohoršeně podíval a řekl: ,Proč mi to dáváte?' Tak jsem vykoktala, že je to přece karta pojišťovny. Neřekl nic, ale tvářil se nepříjemně.

Nicméně – popsala jsem mu svůj problém a on řekl: ,Dáte mi pět set.' Chtěla jsem vědět za co. Jen odsekl: ,Za založení karty.' Byla jsem tak v šoku, že jsem sáhla do peněženky a peníze vyložila na stůl.”

Přemýšlet začala Zuzana Kopecká až před dveřmi ordinace. Nikde nebyl žádný nápis o tom, že by lékař neměl smlouvu s její pojišťovnou – ostatně údaje z kartičky si opsal, a tudíž si její návštěvu s největší pravděpodobností také nechal zaplatit od pojišťovny. Nikde také nevisel ceník a pacientka nedostala žádný doklad o zaplacení. Za čtyři minuty lékařova času a jednu vypsanou žádanku na rentgen tak zaplatila 500 korun. Zbytečně, protože za nic z toho se neplatí.

Legálně si nepřiplatíte

Pět set sice není až tak vysoká částka vzhledem k tomu, že v případě některých zásadnějších operací, jako je třeba endoprotéza či šedý zákal, lékaři vyžadují až desetitisícové úplatky. Jenže: ani na podobné „drobné” nemají lékaři nárok.

Přesto je chtějí, což je výsledkem neprůhledného zdravotnického systému. A také mimo jiné toho, že v Česku v podstatě není možné legálně si připlatit za lepší zdravotní péči, jak konstatuje analýza Transparency. „Když si vezmete operaci kyčelních kloubů, je možné pacientovi nabídnout čtyři druhy implantátů v cenách od 10 tisíc do sta tisíc korun. Pojišťovna ale proplácí pouze ten nejlevnější,” popisuje ředitel Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Tomáš Indra. Nemocnice, odkud pochází ortoped, jehož před několika dny soud odsoudil do vězení právě za požadování úplatků.

„Celé to vede k tomu, že člověk, který by chtěl kloubní náhradu lepší a má na to peníze, tak je nabídne lékaři. A kde je nabídka, je i poptávka… Tomu by zabránilo komerční připojištění, protože lidé by dostali nadstandard legálně a nemuseli by podplácet,” říká Indra.

Peníze, které se točí ve zdravotnictví jen na úplatcích, nejsou vůbec malé. „Míru korupce odhaduji na 20 miliard korun. To podle mého názoru znamená, že jde celkem desetina peněz, které ročně české zdravotnictví spolyká, jen na korupci,” odhaduje Vladimír Kother, spoluautor zdravotnické analýzy a ředitel zdravotní pojišťovny

JAK ZPRÁVA VZNIKLA Organizace, která se zabývá mapováním korupce – Transparency International – oslovila osm expertů (lékaře, ekonoma, právničku, zástupce pacientů), aby analyzovali, proč v českém zdravotnictví bují korupce. Dalším krokem bude rozbor, kolik peněz lidé na úplatcích rozdají.

Deset důvodů korupce v českém zdravotnictví

1. Co je standard? Není jasné, co je základní péče, na niž má každý pacient nárok, a co je tudíž nadstandard, za který se připlácí.

2. Kvalita péče. Nikdo nesleduje kvalitu péče: zdravotní pojišťovny uzavírají smlouvy s lékaři a zdravotnickými zařízeními bez ohledu na jejich kvalitu. Zbytečně draze tedy platíme některé výkony a jinde peníze chybějí.

3. Pojišťovny v. pacient. Vztah mezi pojišťovnami a pacientem je deformovaný. Pojišťovnami jen tečou peníze k lékařům, zatímco by se měly starat, aby pacient dostal za dobré peníze dobrou péči.

4. Připojištění. Neexistuje komerční připojištění, a tak kdo chce lepší endoprotézu či operaci třeba od primáře, řeší to úplatkem.

5. Mnoho lůžek. V České republice je „přelůžkováno”. Počet nemocničních lůžek v přepočtu na obyvatele je mnohem vyšší, než je evropský průměr, a právě lůžková zařízení spolykají největší díl peněz.

6. Čekací lhůty. Není transparentní přístup ke zdravotní péči. Proč jsou v jedné nemocnici čekací lhůty na operace a jinde na tentýž zákrok ne? Nikdo neví. Pořadníky jsou nahodilé a za úplatek se člověk může posunout dopředu.

7. Neprůhledné hospodaření. Nahrává vztahům „ruka ruku myje”. Zakázku tak snadno dostane kamarád vedení nemocnice.

8. Není konkurence. Neexistuje konkurence mezi zdravotními pojišťovnami, nabízejí v podstatě totéž. Ale pak je devět pojišťoven luxus!

9. Tvorba cen. Není jasné, jak se ve zdravotnictví stanovují ceny. Příkladem je chaos při stanovování cen léků i jejich úhrad.

10. Střet zájmů. Například lékař z nemocnice se soukromou praxí – lukrativní zákroky dělá v soukromí, zbytek v nemocnici.

Zdroj: Upraveno podle analýz expertů Transparency International

Proč se uplácí ve zdravotnictví?

Daniela Filipiová

senátorka

„Korupce je způsobena systémem, který je tady nastavený. Když má lékař dva pacienty – například čekatele na kloub – měl by být samozřejmě upřednostněn ten, kdo ho potřebuje ze zdravotního hlediska urgentněji. Měla by fungovat etika. Systém však umožňuje, aby v něm mohli působit i lékaři, kteří si za zákrok či upřednostnění vezmou peníze. Vyřešila by to možnost připlacení nadstandardů – samozřejmě legálně.” Pavel Horák

ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

„Je zde špatně nastavený zdravotnický systém. Měla by tu fungovat ekonomika, kdy si pacient může průhledně připlatit a pojišťovna uzavřít smlouvu se zdravotnickým zařízením, které se chová ekonomicky a neplýtvá. Pacientům pak budou poskytnuty kvalitnější služby, ze kterých by si mohli vybírat, a tím by ani nebyli nuceni úplatek za lepší a kvalitnější péči nabídnout. Na druhé straně by lékař, který si úplatek vezme, měl být přísně potrestán.” Jan Pirk

kardiochirurg IKEM

„Za korupci mohou lékaři, pacienti i obor, ve kterém korupce probíhá. Za kardiochirurgii můžu říci, že tam korupce nefunguje. Ani to dost dobře nejde. Nikdy nevíte, zda operace či transplantace dopadne dobře. Mělo by fungovat připojištění, ale i princip solidarity, kdy nebude zadarmo acylpyrin a podobné léky, ale pacient si je zaplatí. To, co se ušetří, může být věnováno například na operace kyčelních kloubů.” Jaroslav Feyereisl

ředitel porodnice v Praze-Podolí

„Korupce se musí dokázat a prokázat, a to je problém. Řešením by bylo, kdyby každý, kdo si chce jakéhokoli lékaře vybrat, tu možnost měl, ale legální. Aby vše prošlo účetnictvím, bylo zdaněno a pak se to transparentně dostalo ke konkrétnímu lékaři.”

Proč se uplácí ve zdravotnictví?

David Rath

poslanec, bývalý ministr zdravotnictví

„Korupce má různé podoby a všechny jsou nebezpečné. Jako nejnebezpečnější vidím prostor pro korupci v propojení současného ministra s farmaceutickým průmyslem. To nás ročně stojí 50 až 60 miliard korun. Těžko můžete postihovat nějakou stokorunu, když má ministr určitou společnost či sdružení, které inkasuje od farmaceutických firem statisíce až miliony, a on rozhoduje o tom, zda dostanou, či nedostanou peníze ze státního rozpočtu či zdravotních pojišťoven. Náš systém je zasažený od špičky a spodek jen kopíruje to, co vidí nahoře.” Martin Jan Stránský

ředitel kliniky

„Je to fenomén postkomunistických zemí. To v Americe neexistuje. Tam nejsou například žádné čekací lhůty, které máme zde. Pacienti tam mají mnohem větší výběr, za který však musí platit. Je tam mnohem vyrovnanější hřiště, na kterém hraje pacient a lékař. Také je jinak pojato zdravotnictví a právo jednotlivce. Skoro každý pacient má pojišťovnu a když nedostane služby, tak za svá práva bojuje a neřeší to tím, že vytáhne z kapsy tisíc korun.” Jiřina Musílková

bývalá ředitelka VZP

„Nikdy jsem naštěstí nebyla v pozici, že jsem musela dát úplatek. Zaprvé jsem to ani neuměla a také jsem vždy znala svá pacientská práva. Systém je nejasný a pacienti nevědí, na co mají nárok. Nejsou určené standardy ani oficiální čekací lhůty. Tím jsou lidé často vmanipulováni do pozice, že když dají úplatek, dostanou se dřív na řadu. Je to podle mého názoru hlavně o nedostatku informací.” Helena Rögnerová

europoslankyně

„S úplatkem jsem se nesetkala, ale od řady lidí ve svém okolí jsem o takových případech slyšela. Vždy je to o náznacích, na rovinu neřekne nikdo, že dá úplatek nebo ho chce. Lidé by hlavně měli vědět, na co mají nárok, za co platí a co už je nadstandardní péče. Dal by se otevřít i prostor pro pojišťovny, že by to, co je nad standardem, nějakým způsobem připojišťovaly.”

Autor: Metal-Alianze. LENKA PETRÁŠOVÁ, PAVLA KUBÁLKOVÁ

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *