Domov » Archiv » Obce bojují o vodovody

Obce bojují o vodovody

Radnice v Kroměříži chce ovládnout lukrativní společnost Vodárny a kanalizace a pak akcie prodat, tvrdí starostové obcí na Kroměřížsku. Bojí se, že přijdou o možnost ovlivňovat ceny vody.

Obce bojují o vodovody

VODOVODY A KANALIZACE NA PRODEJ? Radnice v Kroměříži chce ovládnout lukrativní společnost Vodárny a kanalizace a pak akcie prodat, tvrdí starostové obcí na Kroměřížsku. Bojí se, že přijdou o možnost ovlivňovat ceny vody.

Kroměřížsko – V akciové společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) to vře. Drobní akcionáři a z nich hlavně někteří starostové obcí nervózně sledují, jak nejsilnější akcionář – město Kroměříž – upevňuje své pozice. Bojí se o cenu vodného a stočného. Starosta Dvořáček se už podle nich chystá do křesla ředitele společnosti.

Obávají se, že Dvořáček VaK zadluží investicemi podobně, jako ve starostenském křesle zadlužil město Kroměříž. Bojí se také, že Kroměříž prodá svůj podíl akcií. Pro okres strategickou společnost by tak mohl ovládnout čistě ekonomicky uvažující kupec, který ji rozdělí na provozní a infrastrukturní část a zvýší cenu vodného a stočného.

Dvořáček říká, že prodej městského podílu akcií „není na pořadu dne“, principiálně ho však nevylučuje. „Je to vždy otázka ceny,“ tvrdí.

Cena vodného a stočného je podle něj zákonem regulovaná a nemůže skokově narůst. Podobně jako ve starostenském křesle uvažuje i ve VaKu o obnově infrastruktury a chystá plány na miliardovou dotaci z evropských fondů, kterou by okres získal páteřní kanalizační síť a nové čističky odpadních vod. „Měly by o něj usilovat obce bez ohledu na to, jestli své akcie prodaly, nebo ne,“ říká ke svému plánu Dvořáček.

Starosty nahradili kroměřížští zastupitelé

„Chtěl jsem se na dnešním jednání znovu zeptat starosty Dvořáčka, proč jsem byl ze své funkce odvolán, co mi může vytknout. Bohužel se dnes nedostavil,“ zlobil se na červnovém jednání starosta Morkovic Pavel Horák. Ten byl nedávno bez udání důvodu odvolán z dozorčí rady. Stejně byl z představenstva společnosti odvolán také starosta obce Věžky Bedřich Gardavský.

Oba starosty nahradili ve funkci zastupitelé za město Kroměříž. Rudolf Vykydal za ČSSD a Vladimír Křemeček za KSČM. Už tak silnou rozhodovací pozici Kroměříže tím ještě posílili. Někteří starostové spekulují, že si tak kroměřížský starosta připravuje své zvolení ředitelem společnosti po vypršení svého starostenského mandátu.

„Nebyli odvoláni pro neschopnost nebo proto, že by provedli něco špatného. Bylo to pro posílení pozice města Kroměříže jako rozhodujícího akcionáře,“ tvrdí dnes kroměřížský starosta Dvořáček. „Jde o firmu, ne o město. Kroměříž jako rozhodující akcionář si to musí ošetřit,“ dodává. Je přitom přesvědčen, že to bude k prospěchu všech.

Mezi lety 2007 až 2013 by totiž okres mohl za peníze Evropské unie vyřešit většinu svých problémů s vodovody, kanalizacemi a čištěním odpadních vod. Zbylé obce by se pak na páteřní síť mohly poměrně levně napojit.

Plánu, který se zamlouvá i starostům obávajícím se zadlužování VaKu a nárůstu cen vodného a stočného, ale ještě stojí v cestě žaloba brněnské společnosti BANG s pouhými 19 kusy akcií. Proč BANG usnesení valné hromady VaKu napadl? Akcie Vodovodů a kanalizací jsou dvojího druhu: na jméno a kótované. Akcie na jméno dostaly obce od Fondu národního majetku a nejsou veřejně obchodovatelné. Obce k nim zatím smlouvou o smlouvě budoucí prodávají jen svá hlasovací práva.

Asi osm procent akcií bylo ale kótovaných, to znamená, že byly veřejně obchodovatelné. A právě kvůli těmto osmi veřejně obchodovatelnýmprocentům mělo město Kroměříž povinnost nabídnout své akcie veřejně k odkupu poté, co získalo více než 40 procent akcií. Kroměříž získala 11. června 2003 přes 46 procent akcií. Město je ale nabídlo k odkupu až za rok a půl.

Na valné hromadě konané 9. června 2004 město jako nejsilnější akcionář prosadilo změnu stanov a zvýšení nejvyššího možného počtu hlasů na jednoho akcionáře z 30 na 49 procent – přesně tolik procent akcií už tehdy mělo. Získalo je nákupem akcií od 26 obcí okresu. Prosadilo i navýšení o nepeněžitý vklad nově zbudovaných vodovodů a kanalizací sladoven Souflet a realitky Zvonek. Valná hromada všechny tyto akcie převedla na město Kroměříž.

O novele zákona nevěděli

Právě tuto valnou hromadu ale Bang napadl. Pokud odvolací soud jeho rozsudek potvrdí, vrátí se nejspíš Kroměříž ke svým 30 hlasovacím procentům, převod akcií bude neplatný stejně jako nejspíš všechna další usnesení všech dalších valných hromad. „Neumím si představit, co by to znamenalo. Některé kroky, které VaK přijal, jsou totiž nevratné,“ prohlašuje Dvořáček. Podle něj by například musely obce získat zpět své akcie a vrátit Kroměříži asi 17 milionů korun. Obce na to ale nemají peníze.

Starosta Dvořáček dnes pochybení Kroměříže zdůvodňuje tím, že město o novele nevědělo. Mělo podle něj za to, že povinnost nabídky nastává až po získání 50 procent akcií jako dosud. To, že stát nechal osm procent ve společnosti veřejně obchodovatelných a město je muselo nabídnout k obchodování i poté, co už je koupilo, označuje za „nesmysl“ a „šlendrián státu“, který dostal do problému Kroměříž i všechny ostatní akcionáře.

Podle něj navíc byla povinnost odkupu konkrétně u společností provozující vodovody a kanalizace zrušena. „Naše obhajoba u soudu ale stojí na něčem jiném,“ tvrdí Dvořáček. Jak se bude město hájit, ale prozradit nechce.

  • VaK Kroměříž

Město Kroměříž – 49 % akcií

Moravská infrastrukturní – 37 % akcií

Města a obce – zbytek akcií

Hodnota základního jmění – 750 milionů korun

Tržní hodnota – možná až 2 miliardy

Města a obce v okrese Kroměříž s více než 2000 obyvateli (spadají do dotační politiky EU pro vodovody, kanalizace a čistírny odpadních vod) – Kroměříž, Holešov, Bystřice pod Hostýnem, Hulín, Chropyně, Morkovice, Koryčany, Kvasice

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – jihovýchodní Morava

Autor: KAREL TOMAN, ml.

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *