Domov » Archiv » Korupční kauza biolíh zaměstnává politiky i policii

Korupční kauza biolíh zaměstnává politiky i policii

Již delší dobu se hovoří o tom, že organizovaný zločin měl prorůst i do politiky. Vtéto souvislosti se často skloňuje kauza biolíh, která nedávno proslula hlavně díky takzvané Kubiceho zprávě. Jde o tajné dokumenty šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho, které byly samotným Kubicem předloženy poslancům z výboru pro obranu a bezpečnost jen několik dní před parlamentními volbami. Přestože zpráva měla nejvyšší stupeň utajení »důvěrné«, okamžitě se dostala mezi novináře. Kromě jiných témat má údajně odkrývat zakulisí vyšetřování kauzy biolíh. Šéf elitních vyšetřovatelů ke zprávě před volbami navíc dodal: politici se pokusili ovlivnit práci mých lidí, a to především těch, kteří na biolíhu pracují!

Korupční kauza biolíh zaměstnává politiky i policii

Již delší dobu se hovoří o tom, že organizovaný zločin měl prorůst i do politiky. Vtéto souvislosti se často skloňuje kauza biolíh, která nedávno proslula hlavně díky takzvané Kubiceho zprávě. Jde o tajné dokumenty šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho, které byly samotným Kubicem předloženy poslancům z výboru pro obranu a bezpečnost jen několik dní před parlamentními volbami. Přestože zpráva měla nejvyšší stupeň utajení »důvěrné«, okamžitě se dostala mezi novináře. Kromě jiných témat má údajně odkrývat zakulisí vyšetřování kauzy biolíh. Šéf elitních vyšetřovatelů ke zprávě před volbami navíc dodal: politici se pokusili ovlivnit práci mých lidí, a to především těch, kteří na biolíhu pracují!
V případu zvaném biolíh policie v březnu letošního roku obvinila několik osob kvůli podezření, že se pomocí úplatků pokoušeli ovlivňovat rozhodování státních úřadů – například ohledně lukrativní výroby bioetanolu, pro kterou stát chystá nová pravidla. Mezi obviněnými se ocitli i exčlenové ČSSD, včetně někdejšího poradce místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha. Současně kriminalisté oznámili, že počet obviněných není konečný.
Hlavním obviněným v kauze je olomoucký lobbista František Vybíral, který podle obchodního rejstříku řídil akciovou společnost Agorot. Firma se zabývala realitami a obchodními službami. Podle policie to byl právě Vybíral, kdo fungoval jako prostředník pro vybírání úplatků adresovaných státním úředníkům. Prostředníkem byl údajně Josef Jurka. Podezření z korupce čelí i spekulant s pozemky Miloš Červenka. Dalším obviněným je Jaromír Janata a Rostislav Polák. Oba jsou podle některých médií utajení magnáti stojící za lihovarem Kolín, kde se vyrábějí všechny druhy kvasných lihů. Závod má největší kapacitu výroby lihu v České republice. (Podnik na svých internetových stránkách uvádí, že od něj odebírají největší čeští výrobci lihovin jako například plzeňský Stock, Dynybyl, Rudolf Jelínek či Jan Becher, karlovarská becherovka). Lihovar také produkuje kvasný ocet pro konzervárenské závody a dodává na trh organominerální hnojivo Orgamin.
Jako bomba v březnu zapůsobilo i zjištění, že mezi obviněnými jsou i dva státní úředníci – Josef Láznička a Ludmila Schwarzová. Oba v té době pracovali na ministerstvu dopravy, kam je nominovala ČSSD. Láznička tehdy pracoval ve Státním fondu dopravní infrastruktury a Schwarzová řídila kabinet jednoho z náměstků. Podle policejní verze měli právě oni dva pomáhat skupině podnikatelů a za úplatky ovlivnit státní rozhodnutí, a to díky svým letitým kontaktům v dalších státních úřadech i strategických soukromých firmách.
Láznička i Schwarzová se do ukončení kauzy vzdali svých politických aktivit ve straně a na ministerstvu dopravy podle dostupných informací již nepracují.

Policie spojila dvě kauzy

Koncem března tisková mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Blanka Kosinová uvedla, že vyšetřování kauzy biolíh policie propojila s vraždou podnikatele Františka Mrázka, k níž došlo počátkem letošního roku.
»Propojením se otevírá prostor k vypátrání vraha Františka Mrázka i objednavatele této vraždy,« sdělila k tomu tehdy Kosinová. Prolomila tak informační embargo, které policie na aféru s biolíhem uvalila. Obvinění v kauze biolíh, František Vybíral a Miloš Červenka, byli podle Kosinové v úzkém styku s Mrázkem. Právě Mrázek byl prý vážným adeptem na přidělení chystaných obchodů s biopalivy, které se Vybíral podle policie pokoušel ovlivňovat.
Internetový deník Aktuálně.cz v březnu navíc zveřejnil, že na počátku celé kauzy biolíhu stála ve skutečnosti mafiánská vražda ruských uhlobaronů Žoreze Monosova a jeho syna Alexandra. Oba byli zabiti v ČR před dvěma lety kvůli své plánované investici v Karlových Varech. Při pátrání po vrazích Rusů ve zločineckém prostředí policie totiž narazila i na informace, které ji postupně dovedly až k nyní zatčené skupině spojené s korupcí ve státní správě. »Z vraždy Rusů byli podezřelí dva jejich krajani úzce spojení s ruskou mafií. Monitorováním jejich hovorů a aktivit se ukázalo, že jsou v kontaktu i s Čechy, kteří se pomocí úplatků snaží ovlivnit rozhodování státních organů v nejrůznějších kauzách,« popsal tehdy údajně Aktuálně. cz vysoce postavený úředník ministerstva vnitra.
S ruským organizovaným zločinem se nejprve údajně »propojil« olomoucký lobbista František Vybíral. Podle policie byl v kontaktu zejména s Rusem Michalem Fulneckým, který si české příjmení zvolil po svém příjezdu do ČR v roce 1992. Právě Fulnecký jako obchodník s realitami v Praze a Karlových Varech byl podle policie spolu se svým spolupracovníkem Sergejem Tarasovem přímo napojen na solncevskou zločineckou organizaci, která byla v ČR nejaktivnější před deseti lety.
Fulnecký a Tarasov byli nakonec před několika týdny odsouzeni za dvojnásobnou vraždu uhlobaronů celkem na pětatřicet let. Jedním z klíčových důkazů se nakonec staly právě odposlechy jejich telefonů.

Chystal se útok na banku

V březnu se na světlo dostala i informace, že podezřelí v kauze biolíh navíc připravovali rozsáhlý úvěrový podvod v ČSOB. Kdyby plán vyšel, škoda by dosáhla jedné a půl miliardy korun. Informace o chystaném úvěrovém podvodu byly údajně uvedeny v příkazu k domovním prohlídkám, které v bytech a domech obviněných v kauze biolíh schválil soud.
Tím, kdo chtěl podle tohoto soudního dokumentu vylákat z banky peníze, byl olomoucký lobbista František Vybíral. Při zajišťování úvěru mu pak svými kontakty podle kriminalistů pomáhala Ludmila Schwarzová. »Ing. Vybíral společně s dalšími osobami, mimo jiné i L. Schwarzovou, získávají důvěrné informace od úředníků státní správy za účelem získat výhodnější podmínky v připravovaných státních tendrech. Bylo zjištěno, že Ludmila Schwarzová napomáhá Ing. Vybíralovi k zajištění úvěru ve výši 1,5 miliardy korun ke škodě ČSOB,« stálo podle zdrojů médií v příkazu k domovní prohlídce. Policie ani žalobce ale tehdy nechtěli tyto informace jakkoliv komentovat. Zpráva proto po měsíci upadla v zapomnění. »Stále k této věci platí informační embargo,« uvedl před časem pro Haló noviny státní zástupce Jiří Kára. Mlčenlivost se překvapivě rozhodla zachovat i ČSOB. Proto se dosud neví, zda z chystaného úvěrového podvodu byl někdo ze skupiny kolem kauzy biolíhu obviněn.

Byli vyslýcháni dva ministři

Až v květnu se do médií dostaly informace, že dva ministry – jednoho současného a jednoho bývalého – vyslýchala v kauze biolíhu policie. Nakonec k tomu přibyla i zpráva, že inspekce ministra vnitra prohledala kanceláře kriminalistů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří dospěli k závěru, že vražda kontroverzního podnikatele Františka Mrázka může souviset s korupční aférou kolem biolíhu. Okamžitě poté se začaly právě z ÚOOZ ozývat hlasy, že kauza biolíhu nemůže být šetřena, neboť je znemožněno policistům na ní pracovat. Inspekce si totiž z ÚOOZ odnesla některé spisy a počítače, kde měly údajně být i materiály k biolíhu. Později vyšlo najevo, že nejvyšší státní zastupitelství podezřívá dva kriminalisty z ÚOOZ ze zneužití pravomoci veřejného činitele a korupce. Měli prý falšovat cestovní příkazy a jiné doklady. Ministr vnitra František Bublan vzápětí poté popřel vynořující se spekulace o souvislosti šetření inspekce s kauzou biolíhu. Nadřízený podezřelých kriminalistů, což je právě Jan Kubice, ovšem kontroval prohlášením, že vyšetřování kauzy biolíh je politicky ovlivňováno. Dokládá to prý mimo jiné to, že ještě před akcí inspekce musel případ ukončit státní zástupce Radek Klvaňa, který vyšetřování od začátku dozoroval. Nahradil ho Martin Omelka. Také tisková mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová musela údajně odejít ze svého postu, protože prý nešikovně informovala o tom, že vyšetřování kauzy biolíhu policie propojila s vraždou Františka Mrázka. Vedení policie ale odstavení Kosinové právě z tohoto důvodu několikrát dementovalo.
A kdo šel z ministrů na policejní výslech? Ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL), jehož úřad měl původně na starost přípravu později zrušeného tendru na výrobu biolíhu. »Pan ministr na policii skutečně byl, ptali se ho na biolíh. Dál k tomu necítí potřebu cokoli říkat,« potvrdila tehdy informace Ambrozkova mluvčí Karolína Šůlová. Po Ambrozkovi si detektivové pozvali někdejšího ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra (ČSSD), který je dnes místopředsedou dozorčí rady Unipetrolu. Policie Grégrovo svědectví potřebovala proto, že prověřovala jeho vazbu na jednu z obviněných, a to šéfku kabinetu náměstka ministra dopravy Ludmilu Schwarzovou. Sám Grégr před časem tisku potvrdil, že jej kontaktovali i další obvinění v případu se žádostí o konzultace. »Obrátili se na mě zástupci kolínského lihovaru, zda bych byl ochoten s nimi konzultovat vybudování biojednotky. A současně chtěli konzultace na vytvoření vědeckotechnického parku v Kolíně. Řekl jsem jim, že tyto věci budou možné, až k tomu budou legislativní podmínky. A že samozřejmě proběhne výběrové řízení,« uvedl Grégr s tím, že celé jednání proběhlo bez zmínky o úplatku. Koneckonců – policie nemá dosud žádný důkaz, že by se právě Grégr na aféře jakkoli podílel.

ELITNÍ POLICISTA MLUVÍ PROTI STÁTU

A pak přišel šéf ÚOOZ Jan Kubice se svou zprávou. Jak jsme již zmínili, předložil ji krátce před volbami, přesněji 29. května poslancům z branně bezpečnostního výboru. Ve zprávě se podle zveřejněných tezí hovoří především o vyšetřování klíčových kauz podle politické objednávky. Zpráva ale obsahuje i několik podivných a neověřených směsic fám a zápisků, které policie mimo jiné našla při domovní prohlídce u obžalovaného podnikatele Tomáše Pitra. ÚOOZ podle Kubiceho zprávy tento rok šetří tři nejzávažnější případy: »Antropoid«, »Pokr« a »Loreta«. Antropoid se zabývá objasňováním vražd v ruskojazyčné zločinecké struktuře zvané Solncevskaja mafie (ta vešla ve známost policejním zákrokem U Holubů v roce 1995), dále korupcí ve státní správě v souvislosti s tzv. biopalivy a dalšími veřejnými zakázkami a událostmi okolo Pozemkového fondu ČR a Lesů ČR. Pokr obsahuje souhrn šetření kolem vraždy podnikatele Františka Mrázka. (V současné době kvůli této vraždě policie objasňuje dalších 35 vražd či podezřelých úmrtí, a to od roku 1992 až do současnosti). Loreta se zabývá objasňováním pokusu o podvod na státní společnosti Čepro v souvislosti s obchody s ropnými produkty. Kubiceho zpráva také obsahuje čtyři verze výkladů, proč zemřel Mrázek a nasťiňuje i to, kdo ho mohl zabít. Dále obsahuje údajně i důkazy o politickém ovlivňováním kauzy biolíh. Kubice ale nijak nedokázal před poslanci z výboru svá slova o ovlivňování kauz doložit. Na základě jeho zprávy ovšem nyní Nejvyšší státní zastupitelství zjišťuje pravdivost předložených údajů. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, stejně tak i ministr vnitra František Bublan ale již dříve odmítli, že by vyšetřování kriminalistů zabývajících se případem biolíh bylo pomstou či snahou detektivy zastrašit. »Inspekce aktivity těchto detektivů prověřuje od loňského prosince. To, že dělají i na biolíhu, nikdo v té době nevěděl. Žádná msta za tím není,« konstatoval nedávno Bublan s tím, že iniciace ohledně šetření policistů z ÚOOZ vycházela z Celní správy. Důstojník Jan Kubice se však bude muset kvůli své zprávě bránit u soudu. Několik osob, mezi nimi i předseda vlády a ČSSD Jiří Paroubek, totiž na něj podalo žalobu. Premiéra především pobouřily informace, že sexuálně zneužíval nezletilou dceru na jachtě svého známého Bohumíra Ďurička a zatahování jména jeho známého Václava Kočky do vraždy Mrázka.

Foto popis| Zleva ministr Bublan, poslanec Vidím, Kubice a nejvyšší státní zástupkyně Vesecká při jednání branně-bezpečnostního výboru sněmovny
Foto autor| FOTO – Haló noviny/Jiří RŮŽIČKA, internet

O autorovi| Zpracovala Olga BÖHMOVÁ

Zdroj: Haló noviny
Datum vydání: 22.6.2006
Rubrika / pořad: Zpravodajství
Strana / zpráva 03
Autor: Olga BÖHMOVÁ

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *