Domov » Archiv » Respekt: Další stopy kolem Unipetrolu

Respekt: Další stopy kolem Unipetrolu

Žádný ohromný pokrok, ale přece jenom několik zásadních informací, které posunují odhalení v aféře Unipetrol o kousek dál. Hlavní hvězda „korupčních” videonahrávek televize Nova – polský lobbista Jacek Spyra – není ústřední postavou aféry jen v Česku, ale jak přiznal krakovský prokurátor, také v Polsku. A jednání valné hromady Unipetrolu zase přineslo nové informace, které prokazují, že polský PKN Orlen koupil Unipetrol hodně pod cenou a že jeho český společník Andrej Babiš by se pak dostal ke „své” části holdingu skoro zadarmo. A konečně je tu informace z důvěryhodných zdrojů, že lví podíl na rozpoutání aféry v tuzemsku má bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas.

Nové informace, netušené miliardy a možné ministerské tlaky

Žádný ohromný pokrok, ale přece jenom několik zásadních informací, které posunují odhalení v aféře Unipetrol o kousek dál. Hlavní hvězda „korupčních” videonahrávek televize Nova – polský lobbista Jacek Spyra – není ústřední postavou aféry jen v Česku, ale jak přiznal krakovský prokurátor, také v Polsku. A jednání valné hromady Unipetrolu zase přineslo nové informace, které prokazují, že polský PKN Orlen koupil Unipetrol hodně pod cenou a že jeho český společník Andrej Babiš by se pak dostal ke „své” části holdingu skoro zadarmo. A konečně je tu informace z důvěryhodných zdrojů, že lví podíl na rozpoutání aféry v tuzemsku má bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas.

Setuza a Palas

Začněme od konce. Několik nezávislých zdrojů v sociální demokracii, policejním sboru a v TV Nova naznačuje, že člověkem, který nováckým reportérům prozradil termíny a místa schůzek Spyry s premiérovým sekretářem Zdeňkem Doleželem, byl bývalý ministr Palas. A byl to prý také on, kdo po Doleželově nejasných a korupcí zavánějících výrocích zavolal premiéru Paroubkovi, aby ho na blížící se skandál upozornil. Co vedlo Palase k tomuto kroku, není jasné a jako v řadě jiných indicií aféry se můžeme jen dohadovat. Nicméně Palas se kolem privatizace Unipetrolu motal docela blízko – a to nejen jako ministr vlády, která o prodeji rozhodla.
Pro vysvětlení je třeba se na chvíli vrátit k ústecké Setuze. Podniku, jehož majitelé roztáčejí kola nejrůznějších afér a skandálů už aspoň pět let (viz www.respekt.cz). Podnikatel Jacek Spyra pro ni pracoval jako lobbista. „Najali jsme ho, když už bylo jisté, že Unipetrol koupí Poláci. Měli jsme zájem koupit z toho holdingu jeden podnik – Chemopetrol -, a Spyra měl v Polsku dobré kontakty. Když se pak před půlrokem ukázalo, že Chemopetrol dostane Babiš, ztratili jsme zájem a Spyra skončil,” říká představitel Setuzy Tomáš Pitr. Jeho vysvětlení zní hezky, jenže naprosto postrádá logiku. Že jde PKN Orlen do privatizace Unipetrolu s Babišem (a že Babiš za své společnictví bude chtít pár unipetrolových firem včetně Chemopetrolu) se ví úplně od začátku, tedy od listopadu 2003. A naopak loni na podzim nastoupilo v PKN Orlen nové vedení, které dávalo najevo, že se od Babiše možná trhne, protože by při prodeji „jeho” pěti vybraných podniků ztratilo minimálně pět miliard korun. Jak prokazují zveřejněné nahrávky rozhovorů Spyry s Doleželem a také nahrávky, které má k dispozici polská prokuratura, Spyra byl nasazen do akce teprve poté, co se zdálo, že by Babiš mohl u PKN Orlen ztratit šanci, a naopak ji získala Setuza. Pokud se totiž prokáže, že za privatizací stála korupce, Poláci by se mohli ze smluv s Babišem vyvléct – a Spyra je klíčovým svědkem možného úplatkářství v Polsku i Česku.
Jak s tím souvisí Jaroslav Palas? Minimálně jedno propojení by tu bylo. Třicet devět procent Setuzy vlastní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Palas byl dlouhá léta členem jeho vedení. Ve vládě se loni na podzim zasazoval o oddlužení Setuzy, ale neměl úspěch. Na otázku, zda vedle oddlužení podniku nelobboval Palas třeba i za přihrávku Chemopetrolu, odpovídá Tomáš Pitr: „To jsou jen vaše spekulace.” Samotný Palas nebere telefon a jeho asistent Horáček to komentuje slovy: „Pan Palas teď nemá zájem hovořit s novináři, nechce být zatažen do žádné kampaně.”

Balík ve hře

Vzhledem k mlčení zúčastněných a celkové nejasnosti případu je zatím legitimní připouštět jako možnou i spekulaci, že Jaroslav Palas svými kroky a tlakem na Paroubka hrál o část finančního koláče, o který při privatizaci jde. Jednoduchým pohledem na hospodářské výsledky Unipetrolu zjistíme, že se v ní točí mnohem více miliard než těch třináct, které PKN Orlen zaplatil českému státu za dvoutřetinový podíl v holdingu. Jsou to tak velké peníze a přetahování se účastní i tak podezřelí kombinátoři, že strach vyhozeného premiérského sekretáře Doležela o holý život (viz text na straně 4) nelze brát na lehkou váhu.
Unipetrol měl jako holding jen loni čistý zisk skoro čtyři miliardy korun, letos se očekává zisk ještě větší. Při zachování současných privatizačních smluv by se PKN Orlen investice vrátila za necelé tři roky – pětkrát rychleji než třeba španělské Telefónice, která letos privatizovala Český Telecom. Poláci zaplatili českému státu za jednu akcii holdingu devadesát devět korun. Přitom dnes stojí na burze jedna akcie Unipetrolu dvě stě šest korun a analytici doporučují nakupovat, protože cena ještě poroste.
Důležitá je i cena Chemopetrolu, který měl podle původních smluv koupit Babiš od Orlenu spolu s dalšími čtyřmi podniky za celkem tři miliardy korun. Přitom Chemopetrol měl jen za první polovinu letošního roku zisk přes dvě miliardy korun. Babiš by tak splatil všechny nakoupené podniky necelým ročním ziskem Chemopetrolu. Nové vedení PKN Orlen si v Česku najalo znalce, který oceňuje hodnotu Chemopetrolu na deset miliard korun a menšinoví akcionáři Unipetrolu tvrdí, že má cenu možná ještě dvakrát vyšší (vysoká cena je ale v jejich zájmu, i oni mohou prodat akcie s obrovským ziskem).
Zjednodušeně řečeno, kdyby se dodrželo původní schéma privatizace, vydělali by Poláci miliardy i přes špatné smlouvy s Babišem. Proč tedy začali už loni na podzim z této smlouvy couvat a rozpoutali tak jakousi zákulisní hru mocných podnikatelů a politiků, která nakonec vynesla na světlo podezření, že za privatizací stála více než miliardová korupce?

Pravdu, jen pravdu

Klíčem mohou být informace z rozhovoru, který dal čerstvý šéf PKN Orlen Igor Chalupec Hospodářským novinám loni v prosinci. „Ano, existuje tu smlouva s Babišem, kterému máme prodat pět podniků. Nedokážu posoudit její výhodnost, česká strana nám z pochopitelných důvodů tají řadu informací, které se týkají Unipetrolu. Privatizace nebyla ještě rozhodnuta a jsme stále konkurentem Unipetrolu,” řekl Chalupec. Dohodu s Babišem nemohl zapřít, v tu dobu už v Polsku pracovala parlamentní vyšetřovací komise prověřující hospodaření PKN Orlen. Vznikla sice kvůli jiné věci – z obav, že se předchozí vedení Orlenu snaží zavést polský ropný průmysl do područí Ruska -, ale v tu dobu už před ní vypovídalo několik bývalých šéfů PKN a smlouvy s Babišem přiznalo. Poslanci se tudíž dohodami začali zabývat – právě kvůli možné nevýhodnosti a podezření, že za smlouvami s Babišem stojí korupce. (Malá odbočka. Polská vyšetřovací komise má vlastně pravomoci policie. Svědci nesmějí lhát, pokud je jim lež prokázána, spáchali trestný čin. V Česku parlamentní vyšetřovací komise takový statut nemají a svědci mohou říkat, co je napadne.)
Pak už to šlo rychle. Polská prokuratura získala na jaře řadu svědectví. Podle prokurátora Jerzyho Balického jsou klíčové výpovědi Krysztofa Kluzeka, člena bývalého vedení PKN. Ten také prokuratuře poskytl kazety (prý je sám pořídil) zachycující rozhovory Spyry s několika lidmi, kde tento muž popisuje údajnou korupci ohledně privatizace. Několikrát tam padla částka 42 milionů eur, která měla být rozdělena mezi osoby, které mohly v Česku i Polsku privatizaci Unipetrolu ovlivnit. Jak upozorňuje Balický, vyšetřování je teprve na začátku. Nicméně snaha polských poslanců a policie už dala aspoň trochu nahlédnout, jak privatizace proběhla. Velmi podezřele. Pokud jde o korupci, budeme si muset počkat, jak dopadne vyšetřování. Spyra může mít pravdu. Zároveň ale může být nástrojem mocných, kteří mají na transakci své zájmy, a jeho výpovědi mohou být gigantickou provokací a manipulací.

Babiš a Kulczuk

Pro připomenutí. Polský tisk dovozuje z informací, které má k dispozici, že privatizaci Unipetrolu domluvil před více než dvěma lety tehdejší šéf Orlenu Jan Kulczyk s Andrejem Babišem. Dohodli se, že Babiš získá výhodně podniky holdingu, o které má zájem, Kulczyk zase výhodně zbytek Unipetrolu. Podle polského tisku měl Babiš intervenovat ve prospěch PKN Orlen u české vlády, kde měl dobré kontakty hlavně na Stanislava Grosse, Kulczyk zase u polské, aby nebránila pro Varšavu prodělečné smlouvě s Babišovým Agrofertem. Na úplatky pro osoby pohybující se kolem schvalování privatizace uvolnili podle polského tisku pravděpodobně oba chemičtí magnáti přes miliardu korun.

Jaroslav Spurný, Marek Pokorný

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *