Domov » Archiv » Senátor Novák čelí obžalobě z přijetí úplatku

Senátor Novák čelí obžalobě z přijetí úplatku

Státní zástupce obžaloval senátora a bývalého starostu Chomutova Alexandra Nováka (ODS) z přijetí provize 43 milionů korun, za což mu hrozí až osmileté vězení. Senátor přijal úplatek podle obžaloby za zprostředkování prodeje městských akcií rozvodných společností německé firmě VNG.

LITVÍNOV (Mostecko)/CHOMUTOV – Státní zástupce obžaloval senátora a bývalého starostu Chomutova Alexandra Nováka (ODS) z přijetí provize 43 milionů korun, za což mu hrozí až osmileté vězení. Senátor přijal úplatek podle obžaloby za zprostředkování prodeje městských akcií rozvodných společností německé firmě VNG. Spolu s Novákem je obžalován i německý občan, jenž údajně transakci zprostředkoval, píšou v pátečním severočeském vydání Deníky Bohemia.
Novák podle deníku v souvislosti s podezřením ze spáchání trestného činu odmítá komunikovat. Letos již dříve pouze uvedl, že vyšetřování považuje za politický zájem, kauzou je rozčarován a po skončení volebního období se již nebude politicky angažovat a soustředí se na podnikání. Senát Nováka k trestnímu stíhání vydal v listopadu 2003.

V minulosti Novák vinu vždy odmítal s tím, že po prostudování spisu nabyl dojmu, že vše je uměle vykonstruováno. Prodej akcií chomutovské zastupitelstvo schválilo v květnu 2000, město za ně dostalo 243 milionů korun. Jednání s firmou vedl Novák, který byl v té době starostou.

Státní zastupitelství si vyžádalo pomoc ze zahraničí, neboť na případ údajně upozornila rakouská banka, u níž měl senátor a jeho manželka soukromé konto. Podezřelou se bance zdála částka, která přišla na konto z Kypru, odborníci měli podezření z praní špinavých peněz. V právní pomoci proto figurovalo Německo, Rakousko i Kypr.

Autor: ČTK. (ČTK)
08:32 – 22.07.2005

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *