Domov » Archiv » Proč ministr Zgarba sháněl peníze pro obec

Proč ministr Zgarba sháněl peníze pro obec

Rodina poslance a nynějšího ministra zemědělství Petra Zgarby má plán. Chtěla by ve své obci vybudovat lázně. Jenže k tomu je potřeba kanalizace… Zgarbovi mají v obci Petrkov na Havlíčkobrodsku pozemky se starou budovou někdejších lázní.

Rodina poslance a nynějšího ministra zemědělství Petra Zgarby má plán. Chtěla by ve své obci vybudovat lázně. Jenže k tomu je potřeba kanalizace… Zgarbovi mají v obci Petrkov na Havlíčkobrodsku pozemky se starou budovou někdejších lázní.
Kdysi věhlasné bahenní lázně patří matce Zgarbovy ženy. Objekt už léta chátrá, ale Zgarbovi jej chtějí zrekonstruovat.

Přestože Zgarba považuje tyto úvahy za předčasné, místostarosta obce Ondřej Baloun říká: „Pan Zgarba se tím netají. Už se tam pomalu i o něco snaží.”

Bylo by to takové pokračování rodinné tradice. Lázně ještě začátkem dvacátého století provozoval dědeček Zgarbovy manželky Karel Výborný. U Zgarbů totiž pramení voda, která je obohacená o radon.

Jenže problém je, že v Petrkově není kanalizace ani čistička odpadních vod, a bez toho se dá takový projekt jen stěží nastartovat.

Petrkov je malá obec. Žije v ní 113 lidí. Radnici má společnou s třemi vedlejšími obcemi Chválkov (26 lidí), Dobrohostov (123 lidí) a Lípa (755 lidí).

V Petrkově má každý dům svůj septik a nové domky i svou čističku. Centrálně je v obci pouze stará kanalizace, která je svedena do místních rybníčků. Kdo by tedy neuvítal, že by se měla v obci vybudovat alespoň splašková stoka, kam by odtékal domovní odpad.

Starostka: Tušila jsem potíže
Rozpočet Petrkova je však tak malý, že jakýkoli modernizační projekt se neobejde bez státní dotace. Loni se radní domluvili, že by bylo dobré odbahnit rybníky, postavit chodníky, opravit silnici a vybudovat splaškovou stoku s čističkou.

Všechno by to vyšlo na šest až sedm milionů korun. A tak už v květnu 2004 odeslala radnice na ministerstvo financí žádost o dotaci ve výši 6,4 milionu korun na „Rekonstrukci komunikace, kanalizace a úpravu vodního režimu”.

Ministr a poslanec ČSSD Zgarba je i členem zastupitelstva Lípy (za Petrkov). A tak byl požádán, aby dotaci podpořil. A byl úspěšný. Pozměňovacím návrhem ke státnímu rozpočtu zajistil, že obec nakonec dostala dotaci ve výši 8,9 milionu korun.

Všichni byli nadšeni. Starostka obcí Jana Borkovcová však už tehdy podle svých slov začala tušit, že s dotací to nemusí být tak jednoduché. „Začala jsem si dávat dohromady všechny informace a usoudila jsem, že za snahou pana Zgarby mohou být jeho zájmy,” řekla.

Loni v prosinci se proto obrátila na MF DNES. Letos v lednu se pak začaly naplňovat její předtuchy. Na jednání rady se objevil návrh na rozšíření projektu. K zamýšlené splaškové kanalizaci, která by byla vedena středem obce, by se prý měla udělat ještě zvláštní odbočka úplně nové kanalizace, která by vedla za obec přímo na pozemek poslance Zgarby.

Kvůli této odbočce by se však muselo měnit i místo, kde by se postavila čistička odpadních vod, což by opět zvýšilo náklady. Ty by se vyšplhaly už na deset milionů korun.

Starostka tento záměr kritizovala na zastupitelstvu. „Jsou to nové návrhy, které neodpovídají původně schválenému projektu, a navíc zvyšují rozpočet celé stavby,” řekla v únoru zastupitelům. Podle ní začíná být problém i s tím, že dotace může být čerpána jen na to, na co byla původně schválena – na rekonstrukci inženýrských sítí, a nikoli na výstavbu nové kanalizace.

Poslanec Zgarba však i přes tyto výhrady volá 21. února 2005 starostce a oznamuje jí, aby objednala projekt u firmy Drupos, která si prý už se všemi problémy poradí. Borkovcová tedy 10. března poslala objednávku na vypracování projektu, ale podle starého modelu: tedy bez nákladné odbočky kanalizace na Zgarbův pozemek.

Firma Drupos předložila starostce návrh projektu pro územní řízení koncem dubna. V dokumentaci však byla zakreslena i odbočka na Zgarbův pozemek a čistička nad obcí. Když pak později volala Borkovcová projektantovi Miroslavu Mašovi a zeptala se ho, proč do projektu zakreslil i neschválenou část kanalizace, řekl jen: „To je těžko říct.”

Maša pak MF DNES přiznal, že projekt se Zgarbou konzultuje. „My jsme to s ním konzultovali jako se všemi majiteli, kterých se to týká,” řekl.

Zgarba: Dotaci navýšíme
Začátkem května navštívila Borkovcová ministerstvo financí a s odpovědnými úředníky konzultovala problémy s dotací. Ti jí radili, co má napsat do investičního záměru, který pak odešle ministerstvu, aby se vyhnula případným problémům.

O dva týdny později, 15. května, navštívil Borkovcovou přímo v jejím domě Zgarba. „Je s tou dotací nějaký problém?” zeptal se jí hned ve dveřích Zgarba. Borkovcová mu vysvětlila, že nově navržená kanalizace může spolknout téměř celou sumu peněz z dotace, a když bude dotace vyčerpána jen na kanalizaci, může se obec dostat do vážných problémů, protože dotace byla zneužita na něco jiného.

Zgarba jí prý však tvrdil, že není problém dotaci navýšit o další peníze, aby se z ní mohlo financovat třeba vybudování chodníků, čímž by se naplnilo původní poslání dotace. „Akci přejmenujeme, peníze navýšíme a uděláme ještě chodníky,” říkal podle Borkovcové Zgarba.

Ministr tuto verzi schůzky potvrdil. „Starostka mě informovala, že schválená dotace nestačí, tak jsem uvažoval, že bych mohl obci zajistit ještě nějaké finance,” uvedl Zgarba.

Starostka raději odstoupila
Borkovcová pak hned druhý den po návštěvě Zgarby volala na ministerstvo financí. Řediteli odboru financování územních rozpočtů Eduardu Komárkovi sdělila, co jí Zgarba říkal, a zeptala se ho, zda je možné dotaci navýšit.

„Navýšit? On furt něco navyšuje per huba a vy zatím máte těch osm milionů a nějaký drobný… Jestli si myslí, že navýší peníze, když je ministr, tak to musí projednat se Sobotkou. A když mi pan Sobotka řekne, že vám to navýší a z čeho, tak proti tomu nic nemám,” řekl Komárek.

Redakce má rozhovor nahraný. Zgarba teď tvrdí, že když mluvil o dalším navýšení, myslel tím až příští rok.

Spor nakonec vyvrcholil minulý týden ve čtvrtek, kdy se kvůli čerpání dotace sešlo na mimořádném zasedání zastupitelstvo obce. Do sálu místní restaurace přišlo asi padesát občanů Petrkova a i hlavní host ministr Zgarba. Po téměř dvou hodinách ostré diskuse se lidé postavili proti starostce. Prý je příliš opatrná.

Starostka Borkovcová však zopakovala, že takové čerpání dotace nepodepíše a raději rezignovala.

MF DNES , Jaroslav Kmenta

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *