Domov » Archiv » Manželka Kalouska získala byt za směnku

Manželka Kalouska získala byt za směnku

Manželka předsedy lidovců Radka Kalousková získala luxusní byt na pražském Veleslavíně výměnou za směnku v hodnotě 6,5 milionu korun. Ve prospěch Kalouskové ji vystavil v roce 1999 její bratr Lubomír Kašák, který tehdy také veleslavínský byt za stejnou cenu koupil a nechal v něm Kalouskovi za nájem 15.000 korun měsíčně bydlet. V roce 2002 byl Kašák zavražděn a jeho manželka loni v září byt za směnku vyměnila.

PRAHA – Manželka předsedy lidovců Radka Kalousková získala luxusní byt na pražském Veleslavíně výměnou za směnku v hodnotě 6,5 milionu korun. Ve prospěch Kalouskové ji vystavil v roce 1999 její bratr Lubomír Kašák, který tehdy také veleslavínský byt za stejnou cenu koupil a nechal v něm Kalouskovi za nájem 15.000 korun měsíčně bydlet. V roce 2002 byl Kašák zavražděn a jeho manželka loni v září byt za směnku vyměnila. Informují o tom Lidové noviny (LN), Hospodářské noviny (HN) a Právo.
„Já jsem tu směnku uplatnila v dědickém řízení. Ta směnka je výsledek rodinné dohody mezi našimi rodiči, mnou a mým bratrem. My jsme si takhle vypořádali majetek našich rodičů. Já jsem samozřejmě žádné peníze neměla,” řekla Kalousková Právu.

Podle Kalouskové směnka nekryla žádnou půjčku, byla jen zárukou, aby jí bratr v budoucnu vyplatil peníze, které otec investoval do jeho podnikání. „V podstatě za to, že mu (Kašákovi) otec pomáhal, jsem dostala směnku, kterou měl někdy v budoucnu proplatit,” řekla Kalousková HN.

Kašák vlastnil firmu IDOS a Kalousková tento týden v časopise Euro uvedla, že ve firmě až do roku 2003 pracoval i jejich otec. Společnost je dnes v konkurzu. Správce Jiří Jirásek však podle HN v dokumentech společnosti na osobu Kašáka staršího nenarazil. „Z dokladů, které mám, nevyplývá, že by ve firmě otec pana Kašáka působil,” řekl HN Jirásek. Obdobně se vyjádřila i žalobkyně Jana Jahodová, která vedla policejní vyšetřování firmy IDOS kvůli podezření z korupce, uvádí HN.

Podle HN vystavil Kašák Kalouskové směnku na 6,5 milionu korun den před tím, než za stejnou částku koupil veleslavínský byt. Manželka předsedy lidovců však HN řekla, že je to jen shoda náhod. Směnka byla podle tisku splatná už v roce 2001. Kalousková ji však využila až poté, co se po podnikatelově vraždě v roce 2002 začalo vyjednávat o dědictví. „Byl to můj bratr a přece ho nebudu žádat o peníze dřív, když se to nehodí,” řekla HN.

Kašák byl zavražděn pravděpodobně svým společníkem Zdeňkem Němcem, který se po činu zastřelil. Jejich firma IDOS se mimo jiné zabývala likvidací nemocničního odpadu a stavebnictvím. Její činnost prověřovala policie kvůli možnosti korupce příbramské radnice za starostování Josefa Vacka (KDU-ČSL), trestní řízení proti firmě bylo po vraždě Kašáka odloženo. Firma IDOS tehdy získala od města mnohamilionové zakázky. Firma přispívala na Vackovu a Kalouskovu volební kampaň.

Kalousková tisku dále řekla, že netrvala na tom, aby k se finanční vypořádání uskutečnilo právě výměnou směnky za byt. Připustila však, že se tomuto řešení nebránila. „Když jsme směnku sepisovali, uvažovali jsme o tom, že s ní možná jednou zaplatíme ten byt,” řekla HN Kalousková.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek dění kolem veleslavínského bytu vysvětlovat nehodlá. „Mně do toho nic není. Neproběhly tam žádné peníze. Bylo to vypořádání majetkových záležitostí rodiny Kašákových,” řekl Kalousek HN. Šéf lidovců již dříve uvedl, že společným majetkem jeho a jeho manželky zůstává i nadále pouze rodinný dům v Bechyni, na jehož stavbu rodině půjčil 860.000 korun také Kašák, a byt v Praze za 750.000 korun. Dědického řízení o veleslavínském bytě se prý Kalousek nezúčastnil.

Autor: ČTK

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

1 komentář

  1. Jak mohl směnku “někdy” zaplatit? Každá platná směnka musí mít uvedené datum, kdy je splatná. Jinak neplatí. A od tohoto data běží lhůty… Takže se mi to nějak nepozdává, protože směnka jako dlouhodobý prostředek ručení je nesmysl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *