Domov » Archiv » Kalousek: 860 tisíc mi půjčil švagr

Kalousek: 860 tisíc mi půjčil švagr

24.02.2005 – Šéf lidovců zveřejnil svého věřitele. Na dům si půjčil 860 tisíc od švagra Kašáka. Toho v roce 2002 zastřelil obchodní partner. Dluh jsem splatil, tvrdí Kalousek. Jméno zveřejnil poté, co mu šéf sněmovny Lubomír Zaorálek vytknul, že ho prozradil jemu, ale nikoli veřejnosti.

Šéf lidovců zveřejnil svého věřitele. Na dům si půjčil 860 tisíc od švagra Kašáka. Toho v roce 2002 zastřelil obchodní partner. Dluh jsem splatil, tvrdí Kalousek. Jméno zveřejnil poté, co mu šéf sněmovny vytknul, že ho prozradil jemu, ale nikoli veřejnosti.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek zveřejnil dopis, který poslal ve středu předsedům sněmovny a Senátu.

V něm jim sdělil, že si na výstavbu rodinného domu v Bechyni půjčil od švagra. Za stavbu v letech 1997 až 1998 podle něj s manželkou zaplatili 2,5 milionu. Částkou 860 tisíc jim vypomohl Kalouskové bratr Lubomír Kašák.

„Půjčka byla poskytnuta bezúročně a režim splátek byl ponechán zcela na naší vůli. V následujících třech letech jsme celou částku splatili, dnes žádné věřitele a žádné finanční závazky nemáme,” píše Kalousek v dopise s tím, že dluh splatili v roce 2002.

Podnikatel Lubomír Kašák byl majoritním vlastníkem společnosti IDOS Praha. V září 2002 ho zastřelil jeho obchodní partner a spolumajitel firmy Zdeněk Němec. Ten po činu spáchal sebevraždu. – více zde

Přání nezveřejňovat věřitele v dopise odůvodnil tím, že švagr už nežije a nemůže mu tedy půjčku dosvědčit. Zároveň si nepřál, aby případ Kašákovy tragické smrti znovu „ožil v tisku”.

Zaorálek dopis Kalouskovi vrátil
Kalousek léta tvrdil, že mu půjčila rodina a nikomu do toho nic není. Po bytové aféře premiéra Stanislava Grosse názor změnil. Svého věřitele ale prozradil jen v dopise šéfům obou komor parlamentu.

Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek ve čtvrtek prohlásil, že dopis Kalouskovi vrátí. Nelíbí se mu totiž způsob, jakým problém řeší.

„Není možné, aby taková věc byla záležitostí osobních vztahů mezi poslanci, aby někteří poslanci tu informaci měli a veřejnost ne,” prohlásil Zaorálek před novináři.

Podle něj také není dobré, že chtějí Kalouska napodobit další poslanci. Zaorálkovi se totiž nelíbí představa, že by se u něj podobné dopisy hromadily. Na základě Zaorálkova prohlášení se Kalousek rozhodl, že věřitele zveřejní.

„Vzhledem k tomu, že předseda sněmovny Zaorálek rezignoval na lidský rozměr mé prosby k němu, rozhodl jsem se po poradě s rodinou zveřejnit dopis, který jsem adresoval jemu a předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi,” prohlásil Kalousek.

Šéf Senátu byl z dopisu rozpačitý
Z předání dopisu byl rozpačitý i předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS. Kalousek mu totiž dopis přenechal na sekretariátu v nezalepené obálce, což bylo podle Sobotkových slov „poněkud atypický způsob předání” důvěrného dokumentu.

Protože byl dopis otevřený, Sobotka nevěděl, zda ho může zveřejnit. Kalouskovi proto napsal. Podle mluvčího Senátu Petra Kostky pak večer Kalousek Sobotkovi zavolal. „Vysvětlil mu, že jde o soukromý dopis, a omluvil se za způsob předání,” řekl iDNES Kostka. – více zde

Tlustý: Mám smlouvy
Kromě předsedy lidovců Kalouska a premiéra Grosse má problém odkrýt své půjčky i šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Ten dodnes nezveřejnil, kdo mu přispěl na stavbu jeho luxusní vily ve Slaném.

A nehodlá to udělat ani poté, co svého věřitele zveřejnil Kalousek. „Není to mé rozhodování, moji věřitelé před pěti lety rozhodli, že se ta jména nezveřejní. Na rozhodnutí trvají i nadále,” řekl iDNES Tlustý.

Ten tvrdí, že má na svou půjčku uzavřeny písemné smlouvy, které jsou kdykoliv k dispozici například finančnímu úřadu. „Úřadům jsou k dispozici, ale zveřejnit je nemohu, protože nemohu ukázat jména, která tam jsou uvedena,” dodal.

iDNES , MF DNES , brr, ton

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *