Domov » Archiv » Hurda: Mé podnikání v Akropoli není kontroverzní

Hurda: Mé podnikání v Akropoli není kontroverzní

Pavel Hurda, majitel Centra nezávislé kultury Palác Akropolis, jež Akropoli provozuje a vlastní, a zároveň radní Prahy 3, odkud plynou do Akropole formou grantů a půjček milionové částky, tvrdí, že napadání jeho osoby opozičními zastupiteli, kteří ho viní ze střetu zájmů, je nesmysl. „Z provozu Akropole jsem si ještě nevzal ani korunu výplaty,” tvrdí Hurda.

Rozhovor

Majitel žižkovské Akropole Pavel Hurda tvrdí, že z pozice radního peníze pro zařízení nezískává

Žižkov – Pavel Hurda, majitel Centra nezávislé kultury Palác Akropolis, jež Akropoli provozuje a vlastní, a zároveň radní Prahy 3, odkud plynou do Akropole formou grantů a půjček milionové částky, tvrdí, že napadání jeho osoby opozičními zastupiteli, kteří ho viní ze střetu zájmů, je nesmysl. „Z provozu Akropole jsem si ještě nevzal ani korunu výplaty,” tvrdí Hurda.

  • Od magistrátu a Prahy 3 jste dostali pro letošek v grantech téměř sedm milionů korun. Městská část však poskytla ještě další peníze…

Dostali jsme také bezúročnou půjčku v hodnotě tři a půl milionu korun na opravu fasády domu, která má šestiletou splatnost.

  • Čím je Palác Akropolis natolik výjimečný, že dostal od městské části více než polovinu z grantů udílených Prahou 3 pro letošní rok?

Ročně zde probíhá okolo šesti set představení. Řekněte mi, jestli je zde nějaké podobné kulturní zařízení, které je srovnatelné s kulturní nabídkou alespoň z dvaceti procent. Jsou tu samozřejmě i jiná zařízení, ale ta žádají o granty jen jednou za rok třeba na besídku pro děti. Logicky pak na ně nemohou být stejná měřítka jako na někoho, kdo pořádá šest set představení ročně. V Praze 3 jsou jen tři významné organizace – významný projekt Tanec Praha, kino Aero, které je svým kulturním zařízením opravdu skvělé a jedinečné. Pak je tu fenomenální divadlo Járy Cimrmana, které je však zaměřené na jinou generaci. Ti všichni žádají o granty a dostávají je v poměru k tomu, co podávají.

  • Akropole je tedy z hlediska objemu představení podle vás největší v Praze 3?

Nejen v Praze 3, ale prakticky mimo centrum v jiných městských částech podobně velký klub není.

  • A tomu tedy mají odpovídat i obrovské částky, které jste dostali v grantech.

Představoval bych si, že by kultura neměla být vůbec dotována z veřejných zdrojů. Ale to by musel být celý daňový systém této země postaven jinak. Když budu jako podnikatel vědět, že chci podporovat kulturu, a proto budu mít daňové úlevy, tak je špatné, aby mě podporoval i daňový sektor. Nezávislá kultura by si našla své sponzory. Podle mě by mělo být z veřejného sektoru placené jen Národní divadlo a pár dalších projektů. Zatím je kultura prodělečná, a proto musíme žádat o granty.

  • V Paláci Akropolis jste působil ještě dříve než jste přišel na radnici Prahy 3. Byl váš příchod na radnici ovlivněn i tím, že jste chtěl pro Akropoli získat finanční prostředky?

Jsem člověk politický. Byl jsem už v disentu, nakonec jsem skončil v kotelně. Vždy jsem se k politice vyjadřoval. A to, že jsem šel do zastupitelstva, bylo tím, že jsem byl nominován členy strany, ve které jsem byl ještě dříve, než jsem se dostal k Akropoli. Ale kulturu jsem podporoval již před tím.

  • Takže jste nešel na radnici s tím, že získáte peníze na Akropoli?

To tedy ne. Je to ale jeden z mých politických úkolů, jak zprůhlednit financování kultury jako takové.

  • Nebylo by lepší se v souvislosti se stálým napadáním vaší osoby vzdát jedné ze dvou funkcí – tedy odejít z postu radního, nebo přenechat podnikání v Akropoli někomu jinému?

Zaprvé, není to střet zájmů, za druhé, proč by člověk, který podniká v nějaké oblasti, nemohl být v politice? Já nežiju jen pro kulturu. Politika je práce, která mě baví, a vzdát se jí kvůli tomu, abych zachránil Akropoli, se mi nechce. Na druhou stranu řada lidí čeká na to, až Akropoli prodám.A prodal bych patrně se ziskem. Pak však někteří lidé zase budou říkat: Vidíte, my jsme to říkali, že to koupí a pak prodá se ziskem.

  • A to neuděláte?

Nechci to prodat, protože firmy, které sem chodí, většinou nechtějí zachovat současný stav a mají s Akropolí jiné plány.

  • Tvrdíte, že vás podnikání v Akropoli nikdy neživilo. Proč se tedy jako podnikatel pouštíte do projektu, o kterém víte, že nevydělává a nebude vás živit?

Protože jsem tyto lidi znal a fandil jsem jim. Když se zadlužená Akropole dostala do krize, tak jsem nebyl jediný člověk, kdo ji mohl koupit. Byl jsem však jediný, kdo to přijal. Věřil jsem si, že to umím zachránit. Chtěl jsem to zachránit, to nebyl můj podnikatelský záměr.

Majitel Akropole radní Pavel Hurda
FOTO: PETR SEHNOUTKA

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …