Domov » Archiv » Chalupa vybíral banku i v Alpách

Chalupa vybíral banku i v Alpách

Náměstek ostravského primátora Jaromír Chalupa (ČSSD) byl dvakrát v rakouských Alpách na semináři Deutsche Bank, kterou později město vybralo jako hlavního manažera městských obligací za tři miliardy korun. Seděl dokonce ve výběrové komisi města.

Ostrava – Náměstek ostravského primátora Jaromír Chalupa (ČSSD) byl dvakrát v rakouských Alpách na semináři Deutsche Bank, kterou později město vybralo jako hlavního manažera městských obligací za tři miliardy korun. Seděl dokonce ve výběrové komisi města.
Chalupa se hájí tím, že byl pouze jedním z devíti členů komise a že jeho účast na seminářích městu pomohla získat důležité informace pro výběr správce dluhopisů. „Mé svědomí je čisté. Neúčast by banka mohla považovat za pohrdání,” vysvětloval Chalupa.
Pravicová opozice to ale označuje za klasický střet zájmů. „Je to nepřijatelné a velká chyba radnice,” řekl předseda ostravské ODS Evžen Tošenovský. Opozice kritizuje i vydání obligací, které na dlouhou dobu město neúměrně zadluží.
Podle ostravského primátora Aleše Zedníka (ČSSD) komise vybrala banku objektivně. Žádný střet zájmů ve dvou n áv š t ěvá c h Alp za peníze banky nevidí.
Pozvání zástupce města na seminář je legální postup firmy, která se snaží lépe uplatnit a získat větší přízeň. „Musíme však odlišit následnou reakci politika, zda jejím tlakům podlehne, nebo si ponechá objektivní pohled,” řekla politoložka Jiřina Pavlíková.
Ideální by podle ní bylo, kdyby se radní nechali pozvat i na semináře všech vybíraných bank, aby mohli skutečně objektivně srovnávat. „Jinak to může svádět až ke klientelismu. Pak je těžké dokázat, že výběr posoudili racionálně. Ale takové úvahy komunální politici ani často nedělají,” dodala Jiřina Pavlíková.
V Rakousku byl několikrát i Chalupův podřízený – šéf finančního odboru magistrátu Radim Berka. Ten z výběrové komise ještě před jejím konečným verdiktem odstoupil. Chalupa v komisi zůstal.

Problémy Jaromíra Chalupy

  • byl v Alpách na dvou seminářích Deutsche Bank za její peníze
  • byl ve výběrové komisi na manažera obligací za tři miliardy korun
  • jeho podřízený Radim Berka byl také v Alpách a z komise raději odstoupil
  • komise se rozhodla pro Deutsche Bank
  • náměstek tvrdí, že v Alpách získal cenné informace

Mohlo by Vás zajímat

Hostivice po našich podnětech začali vymáhat pokutu 150.000,- Kč po odpovědné osobě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil městu Hostivice pokutu ve výši 150.000,- Kč v důsledku …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *